Musk, denetimlerin X’te diğer uygulamalara göre daha az antisemitizm gösterdiğini söylüyor

Musk, denetimlerin X’te diğer uygulamalara göre daha az antisemitizm gösterdiğini söylüyor

X’in sahibi Elon Musk Pazartesi günü antisemitizmle mücadele konulu bir konferansta yaptığı açıklamada, yaptırdığı denetimlere göre sosyal medya şirketi X’in platformunun diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında daha az antisemitik içeriğe sahip olduğunu söyledi.
Musk , Polonya’nın güneyindeki Krakow kentinde Ekim ayında başlayan İsrail-Hamas çatışmasından bu yana artan antisemitizmin ele alındığı konferansa katılmadan önce, günün erken saatlerinde eski bir Nazi Alman toplama kampının Auschwitz-Birkenau bölgesini ziyaret etti .
X platformu son aylarda ateş altında kaldı ve Musk’un geçen yılın sonlarında Yahudi karşıtı bir komplo teorisini benimseyen bir X kullanıcısıyla anlaşmasından bu yana bazı büyük reklamverenlerin harcamaları duraklattığı veya kaçtığı görüldü.
Musk Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünün hala sosyal medya platformunun genel önyargısı olduğunu ve öne sürülen yalanların düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
ABD’li muhafazakar gazeteci Ben Shapiro’nun sahnede röportaj yaptığı sırada “Yaptığımız dış denetimler, diğer tüm sosyal uygulamalara baktığınızda X’te en az antisemitizmin olduğunu gösteriyor” dedi.
Musk, denetimi kimin yaptığını söylemedi veya rapordan herhangi bir ayrıntı paylaşmadı. Diğer gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.
Avrupa Yahudi Derneği (EJA) tarafından düzenlenen Krakow etkinliği, Ekim ayında İsrail ile Hamas arasında savaşın başlamasından bu yana “Avrupa’da antisemitizmin endişe verici yükselişine” odaklandı.
İfade özgürlüğü ile nefret söylemiyle mücadele arasındaki denge sorulduğunda Musk, platformun ifade özgürlüğünü desteklediğini söyledi.
“Günün sonunda ifade özgürlüğünün kazanacağını düşünüyorum, çünkü özellikle bizim platformumuzda birisi yanlış bir şey söylerse, buna bir düzeltmeyle yanıt verebilirsiniz” dedi.
“Yani eğer birisi Holokost inkarı gibi bir yalanı öne sürmeye çalışırsa, bu hemen düzeltilebilir. Ve bu etiketten kurtulamazsınız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM