Müzeye Hitit mührü teslim edildi

Müzeye Hitit mührü teslim edildi

Hitit Çorum’un Orta Anadolu ili Ortaköy ilçesinde yaptığı alanda çalışan ve 3500 yaşında yaklaşık olarak kabul edilirken, bir çiftçi tarafından bulundu mühür, Çorum’un girişimleriyle Çorum Müzesi koleksiyonuna eklendi Vali Mustafa Çiftçi ve Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir.

Hitit devletinin başkenti olarak hizmet veren önemli şehirlerden biri olan Sapinuva antik kentine ev sahipliği yapan Ortaköy’de bir çiftçi tarlasında çalışırken Hitit dönemine ait olduğu düşünülen mührü buldu.

İspir, çiftçiyi tarihi eseri Çorum Valiliği’ne teslim etmeye ikna etti.

İspir, çiftçi ile Çiftçi’yi ziyaret ederek mührü kendisine teslim etti.

Çorum Müzesi uzmanları tarafından yapılan Ön inceleme bir olan mühür, “çekiç başlı damga mühür,” yılları arasında Eski Hitit Çağı’na 1650-1400 MÖ ait olabileceğini ortaya çıkarmıştır

devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı, İspir konuşan mührün paha biçilmez bir tarihi eser olabileceğini söyledi çünkü benzer eserlerin sayısı az. Tarihin en büyük medeniyetlerinden Hititlere ait çok sayıda eser var ”dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Şengül, mührün halen uzmanlar tarafından incelendiğini söyledi.

Mührü Anadolu fokları ile aynı grupta değerlendirdiklerini belirtenŞengül, çeşitli özelliklerinden dolayı “Nikel alaşımlı bronzdan çekiç başlı tasarımlı ve halka kabartma bezemeli 2,7 cm yüksekliğinde ve 2,2 cm genişliğinde metalik bir mühür” dedi.

“Bu eşsiz Hitit mührü, Çorum Müzesi koleksiyonuna eklendi. Türk müzeleri ve yurt dışındaki diğer müze ve koleksiyonlarda benzer örnekleri az sayıda bulunan mühür, özellikle imparatorluk döneminden önce Anadolu mühürleriyle aynı gruptandır. Ortaköy ilçesinin Shapinuva bölgesinin biçim ve üslup özellikleri göz önüne alındığında bu mühür, bulunduğu Eski Hitit Çağı’na tarihleniyor ”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM