Olimpiyatların doğduğu yerde, alev yakma törenindeki sanatçılar eski geçmişin çekimini hissediyor

Olimpiyatların doğduğu yerde, alev yakma törenindeki sanatçılar eski geçmişin çekimini hissediyor

ANTİK OLİMPİYA – Antik Yunan’da müziğin neye benzediğini ya da dansçıların bir zamanlar nasıl hareket ettiğini kimse bilmiyor.

Her iki yılda bir, antik performansın yeni bir yorumu küresel bir izleyici kitlesine ulaşıyor. Etkinlik, Yunanistan’ın güneyinde, pek çok kişinin hâlâ kutsal saydığı bir yerde gerçekleşiyor: Olimpiyat Oyunlarının doğduğu yer.

Heykellerde ve hayatta kalan diğer sanat eserlerinde görülen, kısmen antik çağdaki gençlere benzerlikleri nedeniyle seçilen 48 sanatçı, Salı günü Paris Olimpiyatları’nın alev yakma törenine katılacak.

30 dakikalık performansın ayrıntıları, Pazartesi günü yapılacak halka açık provaya kadar ince ayarlandı ve gizli tutuldu.

Associated Press, hafta sonları çoğunlukla Atina’daki olimpik bir kapalı bisiklet pistinde yapılan provalara nadiren erişebiliyordu.

olimpiyatların-doğum yerinde-sanatçıları-alevli-aydınlatma-töreni-kadim-geçmişin-çekişini-hissediyor0
Olympia’da her iki yılda bir Kış ve Yaz Oyunları için törenler düzenlenir. [AP]
Bisikletçiler eğimli bisiklet ovalinde etraflarında hızla dolaşırken, tamamı gönüllü olan Olimpiyat sanatçıları antik vazolardan pozlar kapıyor. Sekanslar, hiper odaklı baş koreograf Artemis Ignatiou’nun yönetimi altında tekrarlanıyor ve yeniden tekrarlanıyor.

Ignatiou yakın zamanda yapılan bir antrenman sırasında “Eski zamanlarda Olimpiyat meşalesi töreni yoktu” dedi.

“İlhamım tapınak alınlıklarından, vazolardaki resimlerden geliyor, çünkü antik çağlardan korunmuş hiçbir şey yok – ne hareket ne de dans” dedi. “Yani temel olarak yaptığımız şey bu görüntüleri birleştirmek. Aradaki her şey bizden geliyor.”

Olympia’da her iki yılda bir Kış ve Yaz Oyunları için törenler düzenleniyor; güneş ışınları parabolik bir aynanın içine odaklanarak Olimpiyat meşalesini üretiyor ve ev sahibi şehre meşale geçişini başlatıyor.

İlk kez 1936 Berlin Olimpiyatları için düzenlenen törenin merkezinde rahibe kıyafeti giyen kadınlar yer alıyor. Grubun başında, baş rahibe rolünü oynayan ve meşalenin yakılmasından hemen önce antik güneş tanrısı Apollon’a yardım için dramatik bir çağrıda bulunan bir aktris yer alıyor.

Onlarca yıl boyunca, sürekli olarak yeni malzemeler eklendi: müzik, koreografi, kostümler için yeni renkler, “kouroi” olarak bilinen erkek sanatçılar ve Olimpiyatlara ev sahipliği yapan ülkenin kültürüne saygı duruşunda bulunmak için incelikli stil eklemeleri.

Karmaşıklığın artması, kaçınılmaz olarak sosyal medya tarafından güçlendirilen tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu yıl eleştiriler, sanatçıların giyeceği antik Yunan sütunlarını andıran elbise ve tunikler üzerinde yoğunlaştı. Hata bulanlar bunu törenin alışılagelmiş zarafetinden kaba bir sapma olarak nitelendirdi.

Organizatörler, kıyafetlerin antik Olympia kalıntılarında görüldüğünde daha olumlu bir izlenim yaratacağını umuyor.

olimpiyatların-doğum yerinde-alevli-aydınlatma-töreni-sanatçıları-antik-geçmişin-çekişini-hisset2
İlk kez 1936 Berlin Olimpiyatları için düzenlenen törenin merkezinde rahibe kıyafeti giyen kadınlar yer alıyor. [AP]
Sekansları sayan Ignatiou, müziği cep telefonuna dokunarak kontrol ederken, velodromda stop motion benzeri bir rutin üzerinde çalışan erkek dansçıları ve yavaşça çözülen bir yay gibi yanlarından süzülen kadınları takip ediyor.

Ignatiou 36 yıldır törende rahibe, yüksek rahibe, asistan ve 2008’den bu yana da baş koreograf olarak yer alıyor. Eleştirileri soğukkanlılıkla karşılıyor.

Alev ışıklarını anlatırken hala gözyaşlarına boğuluyor, ancak dansçılarının beş aylık antrenmanlara katılım deneyimlerini anlatmasını dinliyor.

Çoğu yirmili yaşlarının başında olan sanatçılar, atletik bir görünüm ve klasik Yunan estetiğini korumak amacıyla dans ve drama akademilerinden seçiliyor; kadınların saçları düzgün çift örgülerle geriye toplanmış.

Olympia’ya ilk kez katılan 23 yaşındaki drama okulu öğrencisi Christiana Katsimpraki, kendinden yaşça büyük sanatçıların kendisine gösterdiği nezaketin karşılığını vermek istediğini söyledi.

“Yatmadan önce, gözlerimi kapattığımda, tüm adımları ezberlediğimden ve doğru sırada olduklarından emin olmak için tüm koreografiyi gözden geçiriyorum – baştan sona gözden geçiriyorum” dedi. “Bir dahaki sefere provaya geldiğimde her şey yolunda gitsin ve kimse yorulmasın diye.”

olimpiyatların-doğum yerinde-alevli-aydınlatma-töreni-sanatçıları-kadim-geçmişin-çekişini-hissediyorlar4
Paris Olimpiyatları’nın alev yakma törenine katılacak sanatçılar, Pazar günü Antik Olympia’da yapılan provanın ardından otobüse biniyor. [AP]
Tören, müziğin seyrekleştirilmesi için gerçekleştirilir ve kısmen bölgedeki çukurlu ve engebeli zeminle başa çıkmak için Olympia’da son rutin değişiklikler yapılır.

Dansçılar mesajlaşma gruplarında yaşadıkları eğlenceyi, yeni gelenlere yapılan iyi huylu şakaları ve güney Yunanistan’daki antik yerleşime giden dört saatlik otobüs yolculuğunda yaşadıkları eğlenceyi anlatıyor; aynı zamanda anın önemini ve geçmişin çekiciliğini de anlatıyor .

23 yaşındaki sanatçı Kallia Vouidaski, “Oraya gideceğimize ve tüm bu ekibin bir parçası olacağıma hayret ediyorum” dedi. “Küçükken televizyonda izlediğim tüm bu deneyimi yaşayacağım. ‘Ah! Bir noktada bunu yapabilseydim ne kadar güzel olurdu.’ Ve ben de bunu yaptım.”

Alev yakma töreni Salı günü 08:30 GMT’de başlayacak. 26 Nisan’da Atina’da Paris 2024 organizasyon komitesine ayrı bir meşale teslim töreni düzenlenecek. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM