Yunanistan, Ortadoğu geriliminin arttığı bir dönemde gelişmeleri izliyor

Yunanistan, Ortadoğu geriliminin arttığı bir dönemde gelişmeleri izliyor

Yunanistan, Orta Doğu’daki gelişmeleri yakından izliyor ve Orta Doğu’daki çatışmanın ciddi bir şekilde tırmanacağına ilişkin korkuların arttığı bir dönemde İran’ın Cumartesi günü İsrail’e misilleme amaçlı saldırısını büyük bir endişeyle izliyor. Yetkililer alarm durumunu sürdürüyor ve Batılı müttefiklerle yakın temas halinde olurken, Yunan misyonları da geniş bölgede aktif olmaya devam ediyor.

Önümüzdeki hafta, çeşitli siyasi olaylar ve üst düzey ziyaretlerle gergin geçecek. Bu arada ülke, planlanan genel grev nedeniyle Çarşamba günü durmaya hazırlanıyor.

Orta Doğu

Atina, Ortadoğu’daki endişe verici gelişmeleri yakından takip ederken, İran’ın İsrail’e yönelik füze operasyonunu bölgedeki hassas dengeleri bozan bir dönüm noktası olarak görüyor.

Yunanistan, operasyonel açıdan tetikte olmayı sürdürüyor ve başta ABD olmak üzere müttefikleriyle temasını sürdürüyor. Atina’daki diplomatik kaynaklar, İsrail’in tepkisinin beklendiğini ancak bunun boyutunun belirsizliğini koruduğunu söylüyor.

Kızıldeniz’de Hydra ve Lübnan’da UNIFIL operasyonlarına katılan Lemnos olmak üzere iki Yunan fırkateyni bölgede konumlanıyor. Hydra’nın da katıldığı Avrupa misyonu Aspides etkili bir şekilde yükseltildi, ancak aynı zamanda artan riskler de sunuyor.

Artan duruma yanıt olarak Başbakan Kyriakos Miçotakis, güvenlik durumunu değerlendirmek üzere Pazar günü öğleden sonra Ulusal Güvenlik Hükümet Konseyi’ni acil bir toplantıya çağırdı.

Hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “[Yunanistan] İsrail’e yönelik saldırıyı kesin bir şekilde kınıyor” ve “daha geniş bir bölgesel çatışmayı önlemek için tüm tarafları itidalli olmaya çağırıyor” dedi.

Avrupa seçimleri

Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken iktidardaki Yeni Demokrasi partisi aday listesini Pazartesi öğleden sonra Atina Konservatuarı’nda açıklayacak.

Parti yetkilileri, Pazar günü 200 aday arasında yapılan ön seçimlerin ardından ana muhalefetteki SYRIZA partisinin nihai aday listesini Cuma günü özel bir etkinlikle açıklayacağını söyledi. Listede önseçimlerde seçilenlerin yanı sıra parti lideri tarafından seçilen beş aday ve önseçimlere katılmayan iki milletvekili yer alacak.

‘Okyanuslarımız Konferansı’

Yunanistan, 15-17 Nisan tarihleri ​​arasında Stavros Niarchos Vakfı’nda “Okyanus Konferansımız”ın dokuzuncu tekrarına ev sahipliği yapacak. Bu uluslararası etkinliğin 2024 teması “Potansiyel Okyanusu”dur.

Yunan hükümeti, Yunan denizlerinin korunmasına destek amaçlı 20 taahhüt açıklayacak. Bu taahhütler arasında Yunanistan’da bazıları hemen yürürlüğe girecek, diğerleri ise 2030 yılına kadar uygulamaya konulacak iki deniz parkının kurulması yer alıyor.

Genel grev

Ülke genelinde sendikalı işçilerin 24 saatlik genel greve katılmasıyla Yunanistan Çarşamba günü durma noktasına gelecek. Grevin temel talepleri arasında enflasyonla mücadeleye yönelik tedbirlerin savunulması ve makul bir yaşam standardı için gerekli koşulların sağlanması yer alıyor.

Başkentte toplu taşıma hizmetleri askıya alınacak, feribotlar ve gemiler limanda kalacak. Muhabirler ve gazeteciler Salı günü bir gün önce greve çıkacaklar.

Olimpiyat Meşalesi Yakma Töreni

Olimpiyat Meşalesi Yakma Töreni, Paris Olimpiyatları öncesinde antik Olympia bölgesinde, dünya çapında takip edilen ve Antik Yunan geleneklerini anımsatan bir ritüelle gerçekleştirilecek.

Komiser ziyareti

Avrupa Değerler ve Şeffaflık Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova’nın, bu yaz yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde “Demokrasi Turu” kapsamında Pazartesi günü Atina’yı ziyaret etmesi planlanıyor.

Jourova, ziyareti sırasında Mitsotakis, Devlet Bakanı Akis Skertsos ve Dışişleri Bakanı George Gerapetritis ile bir dizi toplantı ve görüşmede bulunacak. Ayrıca Yunanistan’daki medya ortamını tartışmak üzere medya çalışma grubunun üyeleriyle de buluşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM