Pakistan’da Dini Özgürlükler Kısıtlanıyor İddiası

Pakistan’da Dini Özgürlükler Kısıtlanıyor İddiası

Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Pakistan’da insanların dini vazifelerini yerine getirmelerinde bir takım engellerle karşılaştıkları ve dini özgürlüğün kısıtlandığı gerekçeleriyle, Pakistan’ı ” Özel İzleme” listesine aldı.

kredibanka.net / haber merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yayınladığı bilgilendirme notunda, 1998 Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası’nda çeşitli değişikliklere giderek Pakistan’ı “Özel İzleme” listesine aldıklarını açıkladı.

Heather Nauert, aynı yasa içerisinde yapılan değişiklikler neticesinde, Myanmar, Çin, Eritre, İran, Kuzey Kore, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı da “Özellikle kaygı duyulan ülkeler” arasında yer aldığını söyledi.

Bilgilendirmede, “Bu düzenlemeler, belirtilen ülkelerdeki dini özgürlüklere saygıyı daha yukarı seviyelere çekmeyi istiyoruz. Listedeki bazı ülkelerin dini özgürlükler konusunda kendilerini geliştirmeye çalıştığının farkındayız, bunu memnuniyetle karşılıyoruz ve diyaloğu geliştirmek istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının Pakistan’a dair “dini özgürlükler” adımının Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Pakistan’ı teröristlere güvenli bölge sağlamakla suçlamasından hemen sonra gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Trump, sosyal medya aracılığı ile yaptığı açıklamada, ülkesinin son 15 yılda Pakistan’a 33 milyar dolar yardım yaptığını belirtmiş ve “Onlar ise liderlerimizin aptal olduğunu düşünerek bize yalanlar ve hilekarlıktan başka bir şey vermediler. Afganistan’ta peşinde olduğumuz teröristlere güvenli bölge sağlıyorlar. Artık yok.” demişti.

Trump’ın açıklamalarına karşı Pakistan, İslamabad yönetiminin teröristlere barınak sağladığı yönündeki suçlamalarına sert tepkilere neden olmuştu.

Dışişleri Bakanı Khawaja Asif, yerel yayın yapan bir televizyona yaptığı açıklamada, Trump’ın Twitter’da paylaştığı, “Pakistan’ın, ABD’nin Afganistan’da peşinde olduğu teröristleri barındırdığı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Asif, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun, Pakistan topraklarını Afganistan’da kendi çıkarlarına hizmet etmesi için kullandığını vurgulamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM