Sahte Emeklilik Şebekesi Çökertildi

Sahte Emeklilik Şebekesi Çökertildi

Kayseri Emniyeti Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü operasyon neticesinde devleti dolandıran şebeke çökertildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri Kayseri’de yürüttükleri başarılı operasyon neticesinde devlete milyonlarca lira zarar veren bir dolandırıcılık şebekesini tespit ederek şebekeyi çökertti.

Kayseri2de yürütülen operasyonlar sonucu çökertilen çete elemanlarının düzenledikleri sahte evraklarla aslında sağlıklı olan kişileri malulen emekli ettikleri anlaşıldı. Çete elemanları aslında hiç bir sağlık sorunu yaşamayan ve 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş kişiler adına sahte iş göremez raporu düzenleyerek onları malulen emekli ettiklerini anlayan polis ekipleri derhal harekete geçti.

Gerekli delilleri toplayan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü2ne bağlı polis ekipleri, bu kişileri takibe aldı. Yapılan araştırmalar neticesinde dokuzu şebeke üyesi ve on üçü sahte evrakla emekli olan kişiler olmak üzere toplamda 22 kişi yakalandı.

Şebeke üyelerinin çalışma sistemi polisi bile şakına uğrattı. Şebeke üyeleri 10 yıllık hizmet süresini ve 47 yaşını doldurmuş ancak hiç bir sağlık problemi yaşamayan, sağlıklı kişilerin yerine 10-15 bin lira karşılığında, çeşitli hastanelerin sağlık kurullarına, iş göremez raporu alabilecek kadar sağlık sorunu yaşayan başka kişileri sokarak, sağlık kurullarından iş göremez raporları aldıkları anlaşıldı.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre bu şebekenin devleti yaklaşık 10 milyon liralık bir zarara uğrattığı belirlendi. Ancak araştırmalar halen sürüyor. Listenin, bu tip bir dolandırıcılıkla emekli olmuş yeni kişilerin eklenmesiyle uzayarak, devletin uğradığı zararın kat be kat artacağı düşünülüyor.

Yakalanan kişiler hakkında, “Devleti zarara uğratmak, dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık” suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM