Sakız İhracatı Önceki Yıllara Göre Artış Gösterdi

Sakız İhracatı Önceki Yıllara Göre Artış Gösterdi

TİM verilerine göre 2017 yılının son ayı haricindeki dönemde yapılan sakız ihracatının geçen yıla oranla yüzde 30 seviyesinde artış yaşandığını gösterirken tüm dünyanın neredeyse sakız ihtiyacı Türkiye tarafından karşılandığı görülmektedir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’ndeki verilerden alınan bilgilere göre, bu yıl sakız ihracatında önceki yıllara göre yüzde 30 artış yaşandığı belirtildi. Bu yıl Ocak ve Kasım ayları arasındaki dönem  baz alındığında sakız ihracatında, geçen yıla oranlar artış yaşandı.

Bu yıl sakız ihracatında yüzde 30 artış görünürken 64 milyon 510 bin dolar yaklaşık 250 milyon TL gelir elde edildiği belirtildi. 2016 yılında ocak-kasım dönemlerinde 49 milyon 383 bin dolar sakız ihracatı yapılırken, bu yıl ise aynı dönemde yüzde 30’luk bir artışla birlikte 64 milyon 510 bin dolara yükseldi.  Sakız ihracatı pazarında ise ilk sırada Irak yer alırken, 26 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi.

Irak’tan sonra İran 2 milyon 183 bin dolarla gelirken, 2 milyon 94 bin dolarla Almanya bu sırayı takip etti. Bu süre zarfında Türkiye, toplamda 60 ülkeye 14 ton sakız gönderiminde bulundu. Şekerli Mamül Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Genel Sekreteri Nebahat  Çakar, sakız ticaretinin değerlendirirken, iç pazarda sakız  pazarının büyüklüğünün 732 milyon lira olduğunu belirtti. Nielsen Perakendeci Ekim Raporu’nda yer alan verilerde yurtiçindeki sakız pazarının 732 milyon lira olduğu belirtildi. Sakız ihracatında sırasıyle gelen ülkeler Irak, İran, Almanya, Suriye, Azerbaycan olarak geliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM