Boyasız Göçük Düzeltme Ustaları Emeğinin Karşılığını Alıyor

Boyasız Göçük Düzeltme Ustaları Emeğinin Karşılığını Alıyor

Otomobil sahiplerinin başına gelmesini en son isteyecekleri olaylardan biri de araçlarının zarar görmesidir. Kimi insanlar otomobillerini bir eşyadan öte görür ve öyle sever. Otomobil sektöründe de alışveriş esnasında da alıcıların en çok önem gösterdikleri nokta ise aracın değişen veya boyalı bir parçasının olup olmadığı. Bu noktada imdadımıza boyasız göçük düzeltme ustaları yetişiyor. Boyasız göçük düzeltme işlemleri sayesinde aracınızın kaportasında oluşan bazı hasarların, herhangi bir parça değişimi ve boya işlemi söz konusu olmadan düzeltilmesi mümkün.

Boyasız göçük düzeltme işleminde ustalara aracın kaportasına adeta oya işler gibi ince ince işçilik uyguluyor. özellikle oluşan dolu hasarları boyasız göçük düzeltme ile tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Böylece aracınızın değeri düşmeden, herhangi bir parçası değişip boyanmadan hasar ortadan kaldırılmış oluyor. Aracınıza uygulanacak kaporta boya işlemlerinde, bu işlemlerin yanında aracınızda oluşacak değer kaybı da üzerine eklenince ufak bir hasarın dahi maliyeti çok büyük olabiliyor. Durum böyle olunca son zamanlarda ortaya çıkan boyasız göçük düzeltme işlemleri hayli rağbet görüyor.

Tüm bunlar boyasız göçük düzeltme ustalarının da kıymetlenmesine neden oldu. İnsanların bu işlemlere rağbet göstermesi kaliteli boyasız göçük düzeltme ustalarının değerini oldukça artırdı. Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, 2017’de en çok kazandıran mesleğin günlük 500 Euro yani yaklaşık 2 bin 300 liraya varan rakamlarla boyasız göçük onarım ustalığı olduğunu açıkladı. İşsizliğin en büyük sorunlardan biri olan ülkemizde bu rakamlar gerçekten çok ciddi rakamlar. Ancak bu iş sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Bu işin bu kadar kıymetli olduğu ülkemize çalışmak üzere Portekiz, Brezilya, Çin gibi ülkelerden gelen ustalar var.

Özellikle son yıllarda sıkça görülen dolu olayları araçların kaportalarına ciddi anlamda arar veriyor. Bu zararların boyasız göçük düzeltme işlemleriyle düzeltilmesi mümkün. Ancak bu işlemin de işin ehli kişiler tarafından yapılması şart. Yüksek talep nedeniyle işin ehli olmadan açılan bazı işletmeler insanları mağdur ederek daha fazla zarara uğramalarına neden olabiliyor. Bu konuda Tüketici Başvuru Merkezince yapılan açıklamada:

“Dolu nedeniyle araçlarını tamirden aldıktan sonra göçüklerin giderilmediği gibi boyalarında bozulma gören binlerce tüketiciden şikayet aldık. Bu durum Tüketici Kanun´na göre ayıplı hizmettir. Araç sahipleri 6 bin liraya kadar olan zararları için bireysel olarak ikametlerinin bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetlerine bizzat giderek veya internet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden başvurabilirler.”

İstanbul’u ve çevre illeri etkileyen dolu yağışı sonrasında 200 bine yakın araç hasar görmüş, Türkiye´de yeterli sayıda usta bulunamadığı için yurtdışından ithal ustalar sigorta firmaları tarafından Türkiye’ye getirilmişti.

TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, “Göçük sektöründe ülke olarak sınıfta kaldık. Bizim ekmeğimizi Portekizli, Brezilyalı ustalar gelip elimizden aldı. İşsiz nüfusumuz var ama yetiştirecek, meslek sahibi yapacak insanları bulamıyoruz; meslek liselerimiz maalesef yetersiz. İŞKUR´dan ve Çalışma Bakanlığımızdan işsiz gençleri yetiştirmek için bize göndermelerini talep ettik. Ortalama 1.5-2 ay süren eğitimler sonrası yetiştirdiğimiz ustaları sektöre kazandırmak ve yabancı ustaları evlerine göndermek istiyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM