Şimşek, Türkiye’nin pazarlara “engel olamayacağını” söyledi.

Şimşek, Türkiye’nin pazarlara “engel olamayacağını” söyledi.

Türkiye kimin endişeler ekonomi ile ilgili hükümet tarafından anlaşılır yatırımcı ve pazarlar, karşı olmayacak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 25 Mayıs söyledi.

“ Türkiye , piyasa ekonomisi sınırları içinde kalmakta ve piyasalarla örtüşmeden tüm sorunlarını çözecektir . Piyasaların endişelerini ve yatırımcıların gerginliğini anlıyoruz. Sinirliliği hafifletmeyi amaçlayan politika çerçevemiz açıktır. Gerekli adımları attık ve bunu yapmaya devam edeceğiz ”dedi.

“Kural tabanlı bir piyasa ekonomisinden geri adım atmayacağız. Merkez Bankası’nın bağımsızlığından geri adım atan , kural tabanlı piyasa ekonomisi veya dalgalı kur rejimi gündemimizde hiç yer almadı ”diye ekledi.

Türk Merkez Bankası , Türk Lirası’nın ABD dolarına karşı yüzde 5’lik değer kaybından sonra 23 Mayıs’ta acil durum toplantısında 300 baz puanlık yüksek faiz oranını yüzde 16,5’e yükseltmeye karar verdi. Dolar / lira oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bankanın faiz oranlarını yükseltmesi 493 saat öncesine ulaştı. Bir dolar 2017 yılında ortalama 3.65 liraya işlem gördü.

Faiz artırım kararından sonra, lira dolar karşısında 4,55’e kadar güç kazandı ancak 24 Mayıs’ta 4.8 seviyesine kadar zayıfladı.

Anadolu Ajansı’nın 24 Mayıs’ta bildirdiğine göre, Merkez Bankası Başkanı Şimşek ve Murat Çetinkaya, 28-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul ve Londra’da finans kurumları temsilcileriyle bir araya gelecekler.

“Mali politika ve diğer politikalara ilişkin endişeleri hafifletmek için yatırımcılarla diyaloga gireceğiz. İnşallah, önümüzdeki haftalarda güçlü yansımaları göreceğiz ”dedi Şimşek, lira zayıflığının asılsız şüphelerden kaynaklandığına inanıyor.

Bakan ayrıca, Merkez Bankası Para Politikası Komitesinin, faiz oranlarını yeniden yükseltmek için 7 Haziran’da yapılması planlanan toplantısında tercih edileceğini söyledi .

“ Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve güvenilirliği bizim ve ekonomimiz için hayati önem taşıyor. Biz, hükümete bunu takdir ediyoruz. Enflasyonu ancak Merkez Bankası’na yardımcı olacağız … Önümüzdeki dönemde enflasyon oranını düşürmeye ve cari açığı daraltmaya yoğunlaşacağız ”dedi.

Merkez Bankası yeniden harekete geçti

Bu arada, Merkez Bankası , ihracatçıların liradaki düşüşü engellemeye yönelik yeni bir tedbirle, yabancı para cinsinden kredileri yerel para biriminde geri ödemelerine izin vermeyi kararlaştırdı.

“25 Mayıs 2018 tarihinden önce uzatılmış olan ihracat ve döviz kazancı hizmetlerine ilişkin reeskont kredilerinin geri ödenmesinin, 31 Temmuz 2018 (dahil) nedeniyle, Türk Lirası cinsinden döviz kuru üzerinden yapılabileceğine karar verilmiştir. 4,2 ABD Doları, 4,9 Euro, 5,5 ABD Doları, vadesine kadar ödenmesi koşuluyla GBP’ye. Kredi uzatımı tarihindeki döviz kurunun bu oranlardan daha yüksek olması durumunda, kredi geri ödemesinin yapıldığı tarihteki döviz kuru, kredi geri ödemesinde uygulanacaktır, ”dedi.

Yılbaşından bu yana dolar yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Ekonominin yönetimi ve Merkez Bankası’nın 24 Haziran’daki seçimlerden sonra bağımsızlığı konusundaki endişelerin , yüksek enflasyonun yanı sıra yükselen cari işlemler açığı ve doların rallisi ile birlikte liradaki değer kaybını da etkilediği söyleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM