Stournaras: Avrupa ekonomisinin daha fazla entegrasyona ihtiyacı var

Stournaras: Avrupa ekonomisinin daha fazla entegrasyona ihtiyacı var

Avrupa ekonomisinin artan yatırım ve finansman ihtiyaçları ile birlikte iklim değişikliği ve yeşil geçişin yarattığı yeni büyük zorluklarla başa çıkmak için daha büyük ve daha geniş bir mali bütünleşmeye, bankacılık birliğinin tamamlanmasına ve gerçek bir sermaye piyasaları birliğinin yaratılmasına ihtiyacı var. Yunanistan Valisi Yannis Stournaras Salı günü şunları söyledi.

The Economist’in “GD Avrupa ve Akdeniz için Yedinci Sürdürülebilirlik Zirvesi” konferansında konuşan merkez bankası başkanı, Avrupa’nın ilerlemeden önce avro bölgesindeki siyasi koşulların olgunlaşmasını beklememesi gerektiğini kaydetti.

Örneğin, Avrupa Komisyonu’nun bankacılık krizlerini yönetmeye yönelik önerileri ve Avrupa tasarruf garantisi sistemiyle birlikte sermaye piyasaları birliğinin uygulamaya konulmaya hazır olduğunu belirtti.

Stournaras, iklimle ilgili risklerin, para politikasını etkileyebileceği ve fiyat istikrarında türbülans yaratabileceği için finansal sistem için istikrarsızlık ve kırılganlık kaynağı olduğunu belirterek, merkez bankalarının fiyat istikrarını korumak için belirli önleyici tedbirler aldığını ve denetleyici otoritelerle birlikte çalıştığını ekledi. Yetkililerin finansal sistemin bu risklere karşı dayanıklı olmasını sağlamaları gerekiyor.

Çoklu krizlerden oluşan mevcut durumun sürdürülebilir büyümeye yönelik küresel çabaları yavaşlatmaması gerektiğini yineledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM