SYRIZA iç savaşın eşiğinde

SYRIZA iç savaşın eşiğinde

SYRIZA’nın tekrarlanan seçim kayıpları ve liderliğini “dışarıdan” Stefanos Kasselakis tarafından üstlenilmesiyle tetiklenen iç kargaşayla perçinlenmesiyle birlikte, parti içindeki sol muhalefeti temsil eden “Şemsiye” grubunun bir temsilcisi Kathimerini’ye şunları söyledi: ” o bitti.”

Gelen haberlere göre, iç muhalefet Avrupa seçimlerinden önce bile çıkışa hazırlanıyor ve muhalifler şimdiden bu yönde siyasi metinler hazırlıyor ve bu metinlerin ay içinde yayınlanması kuvvetle muhtemel. 

Bir zamanların yüce SYRIZA uzun süredir A liginde oynamıyor ve şimdi merkez sol PASOK ve komünist KKE ile rekabet etme mücadelesi veriyor ve hayal kırıklığına uğramış grup üyeleri, Kasselakis’in seçim sloganının Başbakan Kyriakos Mitsotakis’i yenebileceği yönünde olduğunu iddia ediyor. şimdi şaka gibi geliyor.

Parti içi muhalefet, yaklaşık 150.000 parti üyesinin iradesini göz ardı ediyor gibi görünüyor ve ilk 11’de oynamak yerine yedek kulübesinde oturmayı tercih ediyor.

Kasselakis zaten partide kalmak istiyorlarsa sorumluluk üstlenmek zorunda kalacakları mesajını iletti ancak Umbrella fraksiyonu ve kadrolarının bir sonraki hamleyi yapmak için doğru zamanlamayı bekledikleri bildiriliyor.

Muhaliflerin ana itirazlarından biri tartışmalı Pavlos Polakis ve onun SYRIZA’nın parlamento grubunun koordinatörü olarak atanması. Partinin sol kanadı, Kasselakis’in sinirleri yatıştırmak istemesi halinde Polakis’e başka bir pozisyon bulabileceğini vurguladı.

Kasselakis ise üst düzey parti yetkililerinin ayrılma olasılığından etkilenmemiş görünüyor ve bu, istediği değişiklikleri yapmasına engel olmayacak.

Muhtemelen onu rahatsız etmeyecek bile. Amacı SYRIZA’yı Avrupa seçimlerine sokmak ve önemli değişiklikler yaparak reytinglerini yükseltmek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM