Tourette Sendromu, Klinik Psikolog Doktor Dilarom Demiralay

Tourette Sendromu, Klinik Psikolog Doktor Dilarom Demiralay

 

Tourette sendromu, en sık babalardan oğullara bulaşan, kadınlarda çok daha az görülen genetik bir hastalıktır. Aynı zamanda, babaları bu rahatsızlıktan muzdarip olan kadınlar, obsesif durumların nevrozuna güçlü bir şekilde eğilimlidirler.

Bulguların onda birinde, Tourette sendromuna coprolala eşlik eder. Bu durum, uygunsuz olduğunda küfür kullanma arzusu olan müstehcenlik içerdiği gözlemlenir. Coprolalia sadece bu sendromun bir belirtisi değildir, çünkü böyle bir problem şizofreni ve bazı manik durumlarda ortaya çıkar.

Hastalığın kendisinin çok nadir olduğu söylenemez. 2000 kişi başına 1 ila 10 kez ortaya çıkar, çoğu zaman çocukluk çağında teşhis edilir.

 

Tourette sendromunu tetikleyen faktörler

 

Hastalık genetik olmasına rağmen, bazı faktörler daha aktiftir.

Bu nedenle, Tourette sendromunun bu nedenlerini vurgulayacağız:

 

 

 • ciddi enfeksiyonlar;
 • toksin zehirlenmesi;
 • zihinsel travma;
 • güçlü ve tekrarlayan stresler;
 • psikotropik maddelerin kullanımı (reçeteli ilaçların yanlış kullanımı dahil).

 

 

Tourette sendromu kendini nasıl gösterir

 

Tourette sendromunun belirtileri şunlardır:

 

Farklı istemsiz hareketler. Seğirmeler boyun, yüz, omuz bölgesinde genellikle görülür;

Dilin kaotik ve sık hareketleri ve bunla beraber farklı kelimeler, sesler ve bağırarak eşlik edebilir;

Birkaç kez bireysel hareketlerin tekrarı, hecelerin, kelimelerin veya seslerin tekrarıda olabilir.

Hastalığın tezahürlerinin, motor (hareketlerle ilişkili) ve vokal (seslerle ilişkili) olduğu açıktır. Hareketle ilgili her şey genellikle 2 ila 8 yaş arasında kendini gösterir ve vokal “patlamalar” genç çocuklar için tipiktir.

 

Bu hastalıkta herhangi bir tik kontrol edilmez. Tourette sendromunun bu belirtileri kendi başlarına belirir. Hasta onlarla başa çıkamaz. Aynı zamanda stresli bir durumda, bu tür reaksiyonlar şiddetlenir, daha belirgin, parlak ve sık hale gelir. Tam dinlenme ve rahatlama koşullarında, tikler çok daha az rahatsız eder.

 

Hastalığın aşamaları

 

Sendromun dört aşaması vardır. Tiklerin ne sıklıkta meydana geldiğine bağlı olarak bunları tanımlayabiliriz. Dakikada bir defadan fazla değilse-ilk aşamadan bahsediyoruz. Hasta genellikle sorunun yaklaştığını hisseder ve bir şekilde gizleyebilir. İkinci aşamada dakikada 2 ila 4 kere oluşur. Bu ruh üzerinde güçlü bir gerginlik verir, aşırı uyarılır.

 

Daha sonra süreç giderek artmaktadır: üçüncü aşamada dakikada 5 veya daha fazla kere vardır ve dördüncü çok sık kereler ile karakterizedir. İkinci durumda, ciddi zihinsel bozukluklar nadir değildir, çünkü merkezi sinir sistemi sürekli stres altındadır.

 

Tourette sendromu nasıl ilerler, tedavisi var mı?

 

Hastalığı belirli programlarla tamamen tedavi etmek imkansızdır, ancak çoğu zaman kendi başına kaybolabilir. Örneğin, bu ergenlik döneminde olur. Tourette sendromu yaşla devam ederse, genellikle panik atak gibi farklı zihinsel bozuklukları çoğaltır. Hayatı tehdit eden sonuçları yoktur, ancak hastanın yaşam kalitesini kötüleştirir, en azından hasta rahatsız edici olduğu için, sıradan bir insan gibi başkalarıyla iletişim kuramaz.

 

Tourette sendromunun tedavisi, belirgin semptomların düzleştirilmesini, hastanın yaşam kalitesini arttırmayı içerir.

 

Teşhis özellikleri,

 

Tourette sendromunun teşhisi bir dizi önlemden oluşur:

 

 • Hasta testi ve görsel muayenesi;
 • Beyin BT taraması;
 • MRI yapmak. Belirli bir araştırma yönteminin seçimi doktor tarafından yapılır.
 • Bu doğanın problemi psikiyatristler ve psikologlar tarafından ele alınır ve sendromun kendisi ICD-10’daki psikiyatrik ve psikolojik hastalıkları ifade eder.

 

Ebeveynler, çocuğun sendromunu belirleyemezler. Gerçek şu ki, tikler olarak maskelenen çok tehlikeli durumlar var olabilir, bu yüzden görsel olarak Tourette sendromu gibi görününebilirler. Ancak bu sadece bir profesyonel tarafından görülebilir. Muayene sırasında uzman bir sapmadan şüphelenirse, bir dizi ek muayene ve test (duruma göre) reçete edebilir. Bu durumda, tüm prosedürleri geçmeniz ve tanının doğruluğunu sağlamanız gerekir.

 

Tourette sendromu nasıl tedavi edilir ?

 

Bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılan tüm yöntemler ilaç ve ilaç dışı olarak bölünebilir.

Birincisi, sedatif ilaçların, nadiren sakinleştiricilerin alınmasını önermektedir.

 

Ikincisi Tourette sendromu için ilaç dışı tedavilerdir.

 

Refleksoloji. Bu seçenek hastanın durumuna göre seçilir. Bu terapi eller, özel iğneler, elektrik darbeleri yardımıyla gerçekleştirilir. Sebebi ise, rahatlamaya yardımcı olacak, sinir sistemini stabilize edecek vücudun belirli noktalarını etkilemektir;

 

Aromaterapi. Dinlenmeyi, sakinleştirmeyi, rahatlamayı amaçlamaktadır. Bir doktora danıştıktan sonra, aromaterapi evde de uygulanabilir. Bu basit ve genellikle etkili bir yöntemdir;

 

Terapötik uyku (elektroson). Özel cihazlar aracılığıyla akımın darbeleri sayesinde, merkezi sinir sisteminin çalışmasını normalleştirir. Genellikle 30 dakika ile 2 saat arasında sürer;

 

Psikoterapi. Bir kişinin anksiyeteden, karmaşık koşullardan, psikolojik travmalardan kurtulmasına yardımcı olur ve aynı zamanda durumunu kabul etmeyi öğretir.

 

Tourette sendromunun tedavisinde önemli bir nokta, Böyle bir hastaya en az bir kişi destek olmalı, özen gösterilmeli, alaylardan ve tiklere yetersiz tepkilerden korunmalıdır.

 

Sonuç olarak,

 

Böyle bir hastalıkla, durumu stabilize etmeyi, sakin kalmayı amaçlayan ilaçları da kullanmak gerekir ve kesinlikle Doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.  Bunun ile beraber bir Psikoloğun yardımı da şarttır.

 

Bunların dışında  nane, papatya, Melisa gibi bitkilerden çaylar tüketilebilir. Bileşenlere alerjisi yoksa, herhangi bir yatıştırıcı ücret uygulanabilir. Bununla birlikte, iyileştirici özelliklerine güvenmeyin – bu, ana tedaviye ek olarak durumun kolay bir şekilde desteklenmesidir (hekiminize danışın).

 

Klinik Psikolog Dr. Dilarom Demiralay

Bize Ulaşabileceğiniz Adresler

https://dilarom.com/

https://www.instagram.com/dilarompsyd/

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM