Trafik Sigortası Aracın Değer Kaybını Karşılar Mı

Trafik Sigortası Aracın Değer Kaybını Karşılar Mı

Hasar gören araçların durumu değer kaybı ile açıklanabilir. Hasar gördüğü için onarılan aracın ikinci el piyasasındaki düştüğü değer kaybı yaşanması durumu farklı kriterler göz önüne alınarak değerlendirilir. Kaza yapan araçlar orijinal parçalarla bakıma girse bile değerlerinde mutlaka bir düşüş yaşanacaktır.

Trafik kazası veya park halinde yaşanan bir sorun nedeniyle arabanın boyasının hasar görmesi halinde değeri düşerken, tekrar eden boya sorunlarında yeni kayıplar yaşanmaz. Buna karşılık hasarlı parçaların değiştirilmesi değer kaybının ana nedenleri arasında görülebilir.

Hasarlı Araç Satışında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Araçlarda meydana gelen hasar durumunda ilk olarak ekspertiz incelemesi yapılır. Aracın onarım masraflarının mevcut piyasa değerlerine yakın veya daha fazla olması halinde araç tam hasarlı olarak kabul edilir. Sigorta şirketleri arasında farklı uygulamalar olmasına karşılık %70 ila %80 arasındaki oranlar yaygın olarak kullanılır.

Aracın kaskolu olması halinde; hasar sonrasında çıkacak olan bilirkişi raporuna göre tutarın kasko bedelini geçmemesi şartıyla piyasa değeri sigortalıya ödenir. Buna rağmen poliçede güvence altına alınan bedelin aracın piyasa değerinden düşük olması halinde belirlenen oranda eksik ödeme yapılır. Belirlenen değerin sigortalıya ödenmesinin ardından araç artık sigorta yapan kurum veya acentenin olur. Bu tip araçlar mevcut risklerin azaltılması amacıyla sigorta şirketlerinin internet siteleri veya aracı kurumlar üzerinden açık arttırma yöntemiyle satılır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç hangi durumlarda değer kaybeder sorusu herhangi bir nedenle oluşan arıza ve kazalarda sigortalıların merak ettiği konular arasında yer alır. Araç değer kaybı hesaplanırken farklı kriterler dikkate alınır. Belli değerler aracın kendisiyle ilgiliyken belli değerler aracın kullanım şekliyle ilgilidir. Bunlar;

-Üretim yılı,

-Mevcut pazar değeri,

-Geçmiş hasar bilgileri,

-Trafiğe ilk çıkış tarihi,

-Aracın yaptığı kilometre,

-Markası ve

-Modelidir.

Oluşan kazada kusuru bulunmayan sürücünün hasarı da kusurlu olan araç sahibi tarafından karşılanır. Trafik sigortası değer kaybını karşılar mı? Trafik sigortası yaşanan kayıpların karşılanması aşamasında devreye girer. Araçta oluşan değer kaybının bir ekspertiz raporuyla belirlenmesi halinde karşı taraftan hak talep edilir. Bu aşamada sigorta yapan kurumla yaşanan sorunlarda “Sigorta Tahkim Komisyonu” devreye girer.

Araç Değer Kayıplarının Talebi ve Ödenmesinde Zaman Kısıtlaması Var mıdır?

Araçta yaşanan değer kaybının tahsisi için dava açılabilir. Bu süre kazanın olduğu tarihten itibaren 2 yıldır. Kazada değer kaybı yaşayan araçların tek olmaması halinde süreç farklı şekillerde değerlendirilir. Kazadan sorumlu tutulan kişinin aracında değer kaybı yaşanması halinde bu masraflar kaskodan karşılanabilir. Kazada mağdur olan kişinin değer kaybı ise kazadan sorumlu tutulan kişinin trafik sigortası üzerinden karşılanır.

Bu aşamada araç sahiplerinin kasko poliçelerinin onarım nedeniyle yaşanacak değer kayıplarını teminat altına almadığını bilmesi gerekir. Bu uygulama sigorta şirketleri arasında değişiklik gösterebilir. Alınan her türlü özel sigorta hizmetinde poliçede yer alan genel ve özel şartlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak yaşanması muhtemel hak ihlallerinde tüketicilerin lehine olacaktır. Bazı sigorta şirketleri, araç değer kayıplarını kasko kapsamında güvence altına almayı kabul etmektedir. Hem aracı kullanırken hem de satış esnasında en ideal kazancı elde etmek ve yatırımınızın değer kazanmasını sağlamak için araç kaskolarının düzenli olarak yenilenmesi tavsiye edilir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Hakkında Merak Edilenler

Özellikle ikinci el araç alımları öncesinde yapılması gereken hasarlı araç sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden kişiye özel olarak alınan şifre yardımıyla yapılabilir. Sisteme giriş yapan alıcılar;

-E-hizmetler kategorisine girerek

-Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ekranı üzerinde

-Araç plaka bilgisi girerek tüm yasal bilgilere en güncel halleriyle ulaşabilirler.

Kaza bilgisi sorgulaması KAZA boşluk araç plakası girilerek 5664’e atılacak kısa mesaj ile de yapılabilir.

Kaza Halinde Yapılması Gerekenler

Maddi hasarlı kazalarda sürücülerin anlaşması halinde “Kaza Tespit Tutanağının” doldurulması gerekir. Sürücü belgesiz olarak kullanılan bir aracın kazaya karışması halinde herhangi bir işleme gerek duyulmadan güvenlik güçlerine haber verilmesi gerekir.

-Sürücünün yaşının 18’den küçük olması,

-Sürücünün alkollü veya akıl sağlığının yerinde olmaması,

-Kazaya karışan araçlardan en az birinin kamu kurumuna ait olması,

-Kamu kurumuna ait araçta hasar oluşması,

-Kazada sadece 3.kişilere ait eşyaların zarar görmesi,

-Kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası olmaması,

-Kazanın ölüm veya yaralanma ile sonuçlanması halinde aracın konumu değiştirilmemeli ve trafik polisi aranmalıdır.

Değer kaybı nasıl hesaplanır? Bu sorunun cevabı hasar gören araçtaki kaporta ve mekanik hasarlar, yedek parçaların kolay temini, aracın markası/modeli/kullanım şekli ve aracın ikinci el piyasasında gördüğü ilgiye bakılarak hesaplanır. Bu aşamada ülkemizdeki piyasa şartları da büyük oranda etkilidir. Ekspertiz incelemeleri sonucunda çıkan rakama itiraz edilebilir. Trafik sigortası ve değer kaybı konusunda yeterli bilgiye sahip olan sürücüler hem araçlarını hem de kendi imkanlarını güvence altına alabilirler. Kasko poliçesi alırken hangi risklerin güvence altına alındığının net olarak öğrenilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Aktarma Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM