Türk Saldırıları, Putin’e Yeni Zaferinde Baş Ağrısı Oldu

Türk Saldırıları, Putin’e Yeni Zaferinde Baş Ağrısı Oldu

Hava bombardımanıyla takviyede bulunulan Türk tankları, ABD tarafından desteklenen Suriyeli Kürt savaşçılarının kalesine doğru ilerledi.

ABD’den gelen uyarıları dikkate almayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin, Kürt güçlerinin ayrılıkçı arzularını cesaretlendirdiğini belirterek, hafta sonu Suriye’ye saldırı emri verdi. Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen Türk birlikleri ve isyancılar, Afrin’in kuzeybatısındaki Kürt savaşçılarını temizlemek için üç kez saldırıda bulundu. Kürtler, ABD’nin Suriye’deki İslam Devletini dağıtma kampanyasının öncü lideri konumunda, ancak Türkiye onları kendi topraklarına yönelik terörist bir tehdit olarak görüyor.

Türk bankacısının yaptırım ihlali suçlamaları, ABD’deki mahkûmiyetleri ve 2016 başarısız darbe girişiminden sorumlu tutulan Türk vaizin iade edilmesiyle ilgili konular nedeniyle, son yıllarda Türkiye ile Washington’un gergin olan ilişkileri, Afrin meselesiyle daha da şiddetlendi.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, ABD Dışişleri Bakan Vekili Jonathan Cohen’in, pazartesi günü Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Rusya, Suriye’deki iç savaşın son bulmasını isterken, Türkiye’nin Afrin bölgesine müdahalesi ve müdahaleyi, ABD askerlerinin bulunduğu Menbiç’e doğru genişletme niyetini açıklaması, burada yeni bir cephe açılacağı tehdidini doğuruyor.

QNB Finansbank baş ekonomisti Gökçe Çelik, Pazartesi günü bir e-postayla yaptığı açıklamada, “Afrin’in güçlendiği ve şehrin geniş bir tünel ağına sahip olduğu biliniyor. Bu bağlamda, Afrin’in temizlenmesi uzun sürebilir ve maliyeti yüksek olabilir” dedi.

Çelik, “Operasyon iyi niyetle ilan edilmiş olsa da, haber akışı önümüzdeki dönemde yatırımcılar için sinir bozucu olabilir, bu da liraya dayalı varlıkların diğer para birimlerine dayalı varlıklara göre daha düşük performans göstermesine neden olabilir” diye ekledi.

Lira, dolar karşısında %0,1 düşüş göstererek, bir gecede %1,1 değer kaybetti. Ülkenin beş yıllık tahvil getirisi %12,78’lik artarak,  5 baz puanla bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “askeri operasyonun kısa süreceğini, dar bir kapsamda olacağını ve ekonomi üzerindeki etkisinin “son derece sınırlı” olacağını” belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert pazar günü yaptığı açıklamada, ABD’nin, Suriye’nin kuzeybatısında, özellikle de masum sivillerin durumuyla ilgili “son derece endişeli” olduğunu söyledi. Türkiye’nin “askeri operasyonlarının kapsamı ve süresinin sınırlı olmasını ve sivil kayıplardan kaçınmak için titiz davranması gerektiğini” belirtti.

Türkiye sivil kayıp raporlarını reddetti.

Saldırıya neden olan tetikleyici unsur, ABD merkezli koalisyonun, İslam Devleti aleyhinde olan Kürt savaşçılarını, Suriye’nin Türkiye ile arasındaki sınırı koruyacak bir kuvvete dahil etmeyi planlaması olarak açıklandı. Türk hükümeti,  savaşçı Kürtleri, güneydoğu Türkiye’de uzun süredir özerklik için savaşan ve Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK ile el ele çalışmakla suçluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM