Türk ve Suriye istihbaratı gerektiğinde doğrudan irtibat halinde

Türk ve Suriye istihbaratı gerektiğinde doğrudan irtibat halinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara ve Şam arasında “siyasi diyalog” kurulmasını reddetmekle birlikte, Türkiye ve Suriye’deki istihbarat birimleri Suriye’deki durumlar her zorunluluğunda temasa girdi.

“Olağanüstü koşullar gerektirdiğinde, istihbarat ajansımız sahadaki bazı sorunları çözmek için [Suriye istihbaratıyla] doğrudan veya dolaylı temas kurabilir. Bu, istihbarat örgütümüze verilen misyonun bir parçası. “Dedi. Kalın, 21 Şubat günü düzenlediği basın toplantısıyla gazetecilere verdiği demeçte,

Başbakan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ankara ve Şam’ın Afrin’deki sorunları çözmek için doğrudan görüşmeler yapabileceği yönündeki yakın tarihli önerisiyle ilgili bir soruya yanıt verdi.

Kalın, “Ankara ile Şam arasındaki üst düzey siyasi diyalog [Lavrov’un önerisi] söz konusu değil” diyen Kalın, Astana toplantıları kapsamında Türkiye’nin dolaylı mesajlarının uzunca bir süre Rusya ve İran tarafından Suriye’ye iletildiğini hatırlattı.

Lavrov’un açıklaması, Suriye rejiminin ve Suriye Kürdistan Halk Koruma Birimlerinin (YPG) Afrin şehir merkezini Suriye ordusunun denetimine bırakacağına dair onaylanmamış raporlar arasında geldi.

Kalın, Ankara’nın böyle bir anlaşmayı doğrulamak için hiçbir bilgi olmadığını “ve bu haberleri” salt propaganda “olarak görüyor olduğunu tekrarladı. Ayrıca, 20 Şubat gecesi geç saatlerde rejim yanlısı milislerden oluşan yaklaşık 50 araçlık bir konvoy Afrin’e girmeye çalıştı. ilçe merkezine girmek için bir teklifte bulunmakla birlikte Türk ordusunun bombalamaya zorlandı.

‘Afrin yeni bir Kandil olmaya hazırlandı’

Türkiye’nin halen devam etmekte olan “Operasyon Zeytin Şubesi” ni Afrin Kalın’a tutturan Ankara, yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) kuzeyde Kandil Dağları’nı nasıl kullandığı gibi “YPG’nin Afrin’i yeni bir terörist merkez haline getirmeye çalıştığı” na inandığını söyledi. Irak.

Yetkili, Türk ordusu YPG tarafından bölgenin etrafında kullanılan yüzlerce kilometrelik somut tünel ortaya çıkardığını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM