Türk ve Yunan dışişleri bakanları müzakereleri canlandırma ve ‘yeni yaklaşımlar’ arama konusunda anlaştı

Türk ve Yunan dışişleri bakanları müzakereleri canlandırma ve ‘yeni yaklaşımlar’ arama konusunda anlaştı

Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis ve Türk mevkidaşı Hakan Fidan, bir dizi konuda anlaşmazlığa düşen iki NATO müttefiki arasındaki bağları iyileştirme çabalarının bir parçası olarak ülkeleri arasındaki üst düzey temasları canlandırma ve sorunlara “yeni yaklaşımlar” arama konusunda anlaştılar. Onlarca yıllık anlaşmazlıkların arasında.

Gerapetritis ile Fidan arasındaki görüşmeler, bu yılın başında yaşanan yıkıcı depremin ardından Yunanistan’ın Türkiye’ye yardım göndermesi ve Tempe’de yaşanan ölümcül tren kazasının ardından Türkiye’nin taziye dilemesiyle daha dostane bir ortamda gerçekleşti.

Gerapetritis, Ankara’daki iki saatlik toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizi birleştiren şeyin üzerine inşa etmek ve bizi ayıran şeyin daha iyi anlaşılması gerektiğini” söyledi.

Fidan, “Yunanistan’la ilişkilerimizde yeni ve olumlu bir döneme girdik” dedi. Sorunlarımızın iki komşu ve müttefikimiz arasında yapıcı bir diyalog yoluyla çözüleceğine olan inancımızı yineledik.”

Toplantı, ekonomik krizin sancıları içinde olan Ankara’nın Batılı ülkelerle sıklıkla sorunlu olan ilişkilerini sıfırlamaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Bu, Temmuz ayında Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinin oturum aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis arasında gerçekleşen nadir görüşmenin ardından geldi.

İki bakanın açıkladığı “yol haritasına” göre Miçotakis ve Erdoğan, 18 Eylül’de New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturum aralarında tekrar bir araya gelecek, ardından Ekim ayında üst düzey yetkililerle bir toplantı yapılacak. Taraflar ayrıca bir dizi güven artırıcı tedbir üzerinde görüşmelerde bulunacak ve durmuş olan üst düzey işbirliği konseyi toplantısını yeniden canlandıracak.

Yunanistan ve Türkiye, diğer konuların yanı sıra Ege Denizi’ndeki toprak iddiaları, Doğu Akdeniz’deki enerji arama hakları ve etnik olarak bölünmüş Kıbrıs konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

2020 yılında, Yunanistan ve Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölge iddia ettiği Akdeniz bölgelerindeki arama sondaj hakları konusunda gerginlikler alevlendi ve bu da denizde bir ayrılığa yol açtı.

Fidan, “Ege ve Doğu Akdeniz’e ilişkin sorunlarımızı kapsamlı bir şekilde değerlendirdik” dedi. “Sorunların çözümüne yeni yaklaşımlar getirme konusunda mutabakata vardık.”

Salı günkü samimi atmosfer, iki yıl önce önceki Yunan ve Türk dışişleri bakanlarının Ankara’da ortak bir basın toplantısında karşılıklı suçlamalarda bulunduğu toplantıyla tezat oluşturuyordu.

Son yıllarda Türkiye, Yunanistan’ı anlaşmaları ihlal ederek Türkiye kıyılarına yakın Ege adalarına asker konuşlandırmakla suçlamıştı. Yunanistan, Türkiye’nin batı kıyısında oldukça büyük bir askeri güce sahip olduğuna dikkat çekerek, adaları Türkiye’den gelebilecek olası bir saldırıya karşı savunması gerektiğini söylüyor. Türk yetkililer, adaların militarizasyonunun devam etmesinin Türkiye’nin adaların mülkiyetini sorgulamasına yol açabileceğini söylerken, Erdoğan Atina’ya füze göndermekle tehdit edecek kadar ileri gitti.

Geçen yıl Erdoğan, ABD ziyareti sırasında Washington’a Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satmama çağrısında bulunan Yunan lidere öfkelenen Mitsotakis’le asla konuşmayacağına söz vermişti. [AP, Kathimerini]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM