Türkçe Farsça Çeviri

Türkçe Farsça Çeviri

Orta Doğu bölgesinde Arapça ile en çok kullanılan dillerden biri olan Farsça tercüme dilleri açısından da önemli bir yere sahiptir. İran ve Tacikistan gibi ülkelerde ana dil olarak kullanılan Farsça kullanıldığı bölgelerde lehçe olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle Türkçe Farsça çeviri yaparken dilin ve bölgenin yapısal özelliklerine hakim olmak gerekir. Tarihi araştırmalarda daha sık rastlanan bu dil kültür ve edebiyat çalışmalarında ön plana çıkar. Gündelik yaşamda ise öğrenci evrakları, gayri menkul alım satımı, oturum izinleri, ticaret ve nikah işlemler için ilgi görür.

Antik Pers halkının konuştuğu dilden ortaya çıktığı söylenen Farsça Hint Avrupa dil ailesinin İran dilleri öbeğinde yer alır. Günümüzde ise Özbekistan, Tacikistan, Afganistan ve İran gibi ülkelerde konuşulur. Ortalama 100 milyondan fazla kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilir. Tasavvufla ilgili kitapların büyük bir bölümünde ve İslam klasiklerinde dilin örneklerine sıklıkla rastlanır. Arapçadan sonra İslam dünyasında ikinci kültür dili olarak da kabul edilen Farsça şiirsel bir yapıya sahiptir.

Farsça Türkçe Çeviri

Orta, Antik ve Klasik olarak üç gruba ayrılan Farsça Arapçadan çok sayıda kelime almıştır. Farsça Türkçe çeviri yapacak olan tercüman bu tür gramer özelliklerini iyi bilmelidir. Modern Farsçada dil yapıları eski dönemler ile kıyaslandığında biraz daha basittir. Arap alfabesi ile yazılan bu dil genizden değil normal bir şekilde okunur. Sağdan sola doğru yazılır ve farklı ülkelerde kullanılır. Çeviri işlemlerinde yoğun ilgi gören Farsça tıp, hukuk, teknik gibi alanlarda terminolojik olarak yer alır. Dile ait yazılı eserlerin fazla sayıda olması edebi alanda da Farsçaya duyulan ihtiyacı artırır. Bu gereksinimi karşılamak için ise profesyonel yazılı ve sözlü farsça tercüme hizmetlerinde destek alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM