Türkiye, başkentte Suriye ulusal planlı bombalı saldırıyı yakaladı

Türkiye, başkentte Suriye ulusal planlı bombalı saldırıyı yakaladı

Türk güvenlik güçleri, 1 Temmuz’da başkentte düzenlediği operasyonda terör eylemi gerçekleştirmeye hazırlanan Suriye uyruklu bir kişiyi gözaltına aldı .

Polis ekipleri, Ankara’da iki araçta bulunan 10 Suriye uyrukluyu gözaltına aldı ve zanlılardan birinin patlayıcıya bağlanmaya hazır bir cep telefonuna el koydu.

Güvenlik kaynaklarının Anadolu Ajansı’na verdiği bilgiye göre, PKK/KCK terör örgütü ve Suriye kolu PYD/YPG’ye yönelik son operasyonların ardından Türk istihbarat birimleri, PYD/YPG’nin terör eylemleri gerçekleştirmeye hazırlandığını belirledi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan uluslararası risk analiz gruplarında görev yapan profil uzmanları, Suriye’den yasadışı yollardan ülkeye giriş yaptığı belirlenen zanlıların peşine düştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimatla soruşturmayı yoğunlaştıran güvenlik ekipleri, şüphelilere ait ele geçirilen dijital materyalleri inceledi.

Dijital ve siber analiz polis birimi tarafından incelenen materyallerden, ana zanlının diğer iki zanlıyla birlikte terör örgütü tarafından eğitildiği belirlendi.

Malzemeler arasında örgütün sözde özel kuvvetlerine ait üniformalı uzun namlulu silahlara sahip zanlıların fotoğrafları da bulundu.

Polis ekipleri operasyon başlatarak, baş zanlı ile temas halinde olan diğer iki zanlıyı yakaladı.

Daha sonra soruşturma sırasında Suriye’de hazırlanan patlayıcı maddelerin fotoğrafları bulundu.

itiraf

Gözaltına alınanların sorgusu için istihbarat ve terörle mücadele birimi ile bomba imha ve soruşturma şubesi de dahil olmak üzere çeşitli güvenlik birimlerinden uzmanlardan oluşan özel bir ekip oluşturuldu.

Baş şüpheli, Türkiye’ye bombalı saldırı düzenlemek için girdiğini itiraf ederek , diğer zanlılardan biriyle birlikte yedi aydır Suriye’deki PYD/YPG terör örgütünde olduğunu da sözlerine ekledi.

Ekipler, zanlıların terör örgütü için Suriye’de faaliyet gösterdiğini, ideolojik ve silahlı eğitimler aldıklarını, terör örgütüne tünel ve menfezler kazdıklarını belirledi.

Patlayıcılar konusunda eğitimli baş zanlının para teklif edilerek bombalı saldırı yapmak üzere Türkiye’ye gönderildiği de öğrenildi.

Güvenlik güçleri, zanlının Türkiye’ye yasadışı girişini kolaylaştıranları da yakaladı.

Şüpheliler tutuklandı

Silahlı terör örgütüne üye olmak ve PYD/YPG adına bombalı saldırı düzenlemeye teşebbüs suçlamasıyla adliyeye sevk edilen 3 zanlı tutuklandı, 3 zanlı ise kefaletle serbest bırakıldı.

Türkiye’ye yasa dışı yollardan giriş yapan diğer yabancı uyruklular da gerekli işlemler için il göç idaresine teslim edildi.

Soruşturma sırasında şüpheliler tarafından tespit edilen ve istihbarat ve terörle mücadele ekiplerince belirlenen diğer terör örgütü mensuplarının yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye’ye karşı 35 yılı aşkın terör kampanyasında, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak listelenen PKK, kadın, çocuk ve bebek de dahil olmak üzere en az 40.000 kişinin ölümünden sorumlu olmuştur. YPG, PKK’nın Suriye koludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM