Türkiye, IŞİD lideri olduğundan şüphelenilen Kureyşi’nin Suriye’de öldürüldüğünü söyledi

Türkiye, IŞİD lideri olduğundan şüphelenilen Kureyşi’nin Suriye’de öldürüldüğünü söyledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de İŞİD grubunun şüpheli liderinin Türk güçlerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Ebu Hüseyin el-Kureyşi’nin, selefinin geçen sonbaharda öldürülmesinin ardından grubun başına geçtiği söyleniyor.

Erdoğan, TRT Türk’e IŞİD liderinin Cumartesi günü bir Türk MİT istihbarat teşkilatı operasyonunda “etkisiz hale getirildiğini” söyledi.

IŞİD, bildirilen operasyonla ilgili şu ana kadar herhangi bir yorum yapmadı.

BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasını bağımsız olarak doğrulayamadı.

Erdoğan, MİT istihbarat teşkilatının “uzun süredir” Kureyş’i takip ettiğini söyledi.

Ayrım gözetmeksizin terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Reuters haber ajansının aktardığına göre Suriyeli kaynaklar, operasyonun Türkiye sınırına yakın kuzeydeki Jandaris kasabasında gerçekleştiğini söyledi.

Geçen Kasım ayında cihatçı grup, lideri Ebu el-Hassan el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldüğünü duyurdu. ABD, onun 2022 Ekim ayı ortalarında güneybatı Suriye’de isyancı Özgür Suriye Ordusu tarafından düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü söyledi.

Bir önceki lider Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin Şubat 2022’de ABD özel kuvvetlerinin sığındığı bir silahlı çatışmanın ardından sığınağına saldırmasıyla kendisini ve ailesini öldüren bir patlamayı başlatmasının ardından grubu devraldı.

O sırada ABD Başkanı Joe Biden, bu operasyonun “dünyaya yönelik büyük bir terör tehdidini ortadan kaldırdığını” söyledi.

IŞİD, bir zamanlar kuzeydoğu Suriye’den kuzey Irak’a uzanan 88.000 kilometrekarelik (34.000 mil karelik) bir alanı elinde tutuyordu ve vahşi yönetimini neredeyse sekiz milyon insana dayattı.

Grup, 2019’da son topraklarından sürüldü, ancak BM Temmuz ayında bunun kalıcı bir tehdit olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Suriye ve Irak’ta 6.000 ila 10.000 arasında savaşçıya sahip olduğu tahmin ediliyor ve bunların çoğu kırsal alanlarda bulunuyor ve vur-kaç saldırıları, pusular ve yol kenarlarına bombalı saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

IŞİD’in bölgesel bağlantıları, dünyadaki diğer çatışma bölgelerinde de tehdit oluşturuyor. BM, en güçlü ve köklü ağların Afganistan, Somali ve Çad Gölü havzasında bulunduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM