Türkiye’de Kovid ölümlerinin çoğu aşısızlar arasında

Türkiye’de Kovid ölümlerinin çoğu aşısızlar arasında

Ülkenin sağlık bakanı 2 Eylül’de yaptığı açıklamada, Türkiye’deki COVID-19 vakalarının ve ölümlerinin yaklaşık yüzde 80-90’ının hiç aşılanmamış veya sadece bir aşı yaptırmış kişiler arasında olduğunu söyledi.

Ülkenin Coronavirus Bilimsel Danışma Kurulu toplantısının ardından konuşan Fahrettin Koca, virüse yakalanmamak, hastaneye kaldırılmamak veya ölmemek için insanların tam olarak aşılanması gerektiğini vurguladı.

Koca, Türkiye’deki yaklaşık 500.000 aktif COVID-19 vakasının yüzde 81’inin tam aşılanmamış kişiler arasında olduğunu söyledi.

Virüs nedeniyle hastaneye kaldırılanların yaklaşık yüzde 90’ının tam olarak aşılanmadığını ve ölenlerin yüzde 90’ının ya aşısız olduğunu ya da iki aşamalı aşının her iki dozunu almadığını da sözlerine ekledi.

Çoğu vaka 15-45 yaş arası

Koca, vakaların çoğunun şu anda 15-45 yaşlarında olduğunu ve ülkedeki vaka sayısının arttığını söyledi.

Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78’inden fazlası tek doz, yüzde 60’ından fazlası ise iki doz aşılanmıştır” dedi.

Toplantıda kısıtlama konusunun gündeme alınmadığına dikkat çekti.

Yüz yüze dersler devam ederken, öğretmenlerin ve okul çalışanlarının yüzde 88’inin en az bir aşı dozu olduğunu ve yüzde 75’inin her iki dozu da aldığını söyledi.

“Yeni dönemde okulların kapanmasının nedeni pandemi olmayacak çünkü artık aşımız var” dedi.

Bakan ayrıca öğrenci velilerine de koruyucu önlemlere azami dikkat göstermeleri çağrısında bulundu.

“Ebeveynlerin her biri, çocuğunu ve çocuklarının sınıf arkadaşlarını korumak için önlemlere uyularak gecikmeden aşılanmalıdır.”

‘Okullar kapatılacak son yerler olmalı’

Kurul toplantısına da katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, pandemi nedeniyle okulların en son kapatılacak yerler olması gerektiğini vurguladı.

Özer, uzaktan eğitimin ne kadar başarılı olursa olsun yüz yüze eğitimin yerini alamayacağını söyledi.

Yüz yüze eğitimin bir tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline geldiğini vurgulayarak, çocukların sınıf ortamında arkadaşlarıyla birlikte eğitim almaları gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara maske, dezenfektan ve temizlik malzemesi temini gibi yüz yüze eğitimin sürdürülmesi için gerekli adımları attığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca tüm velileri, öğretmenleri ve idari personeli, okulların daha fazla kapanmasını önlemek için pandemi önlemlerini sıkı bir şekilde takip etmeye çağırdı.

Toplantıya katılan YÖK Başkanı Erol Özvar, pandeminin Türkiye’de ortaya çıkmasından bu yana 1,5 yıldır Türkiye’de akademik faaliyetlerin şahsen veya çevrimiçi olarak kesintisiz devam ettiğini söyledi.

Özvar, üniversitelerin yüz yüze ders verme imkanının yanı sıra, Yükseköğretim Kurulu kararıyla derslerin yüzde 40’ını online olarak yürütme yetkisine sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin salgınla mücadelesi

Koca, Avrupa ülkeleri arasında Almanya’dan başka Türkiye’den daha fazla aşı yapan ülke olmadığını vurguladı. “İki ila üç hafta içinde” Türkiye’nin Almanya’nın aşı doz sayısını geçeceğini de sözlerine ekledi.

2 Eylül’de yayınlanan resmi rakamlara göre, Türkiye Ocak ayında toplu bağışıklama kampanyası başlattığından bu yana 95,56 milyon dozdan fazla COVID-19 aşısı uyguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM