CHP lideri: Tüm mülteciler iktidara geldikten 2 yıl sonra evlerine dönecek

CHP lideri: Tüm mülteciler iktidara geldikten 2 yıl sonra evlerine dönecek

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) lideri Kemal Kılıçdaroğlu , iktidara geldikten sonraki iki yıl içinde tüm Suriyeli ve Afgan mültecileri evlerine geri gönderme sözü verdi .

“Bu konuda çok hassasım. ırkçı değilim Buraya gelmeden insanlara kızgın değilim, ama onları buraya getirmeden insanlara,”Kılıçdaroğlu’nun Eylül 2. He üzerinde Nevşehir İç Anadolu ilinde ilinde katıldığı bir toplantıda söyledi iddia Türkiye pek can” kendi kendini besliyor ve mültecilerin yükünü kaldıramıyor.”

Türkiye, 3,7 milyonu Suriyeli ve 300.000’i Afgan olmak üzere yaklaşık beş milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ülkelerinden kaçan Afganların Türkiye’ye veya Türkiye üzerinden Avrupa’ya gideceklerine dair artan bir endişe var.

“Herkes ülkesine gitmeli ve orada huzur içinde yaşamalı. Orada insani yardım alabilirler. Onlara yardım et ama burada değil. Ben onların can güvenliğini sağlayacağım, onlara yardım edeceğim” dedi. CHP lideri daha önceki açıklamalarında, vatandaşlarının geri dönüşü ve iktidara gelmeleri halinde iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması için Suriye rejimi ile müzakere sözü vermişti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Suriyeliler için halihazırda 40 milyar dolar harcadığını hatırlatarak, bu paranın kendilerine tahsis edilmesi halinde Türk çiftçi ve sanayicisinin çok büyük ilerleme kaydedeceğinin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM