Virüs etkisinin ilk belirtilerini gösteren yerel turizm

Virüs etkisinin ilk belirtilerini gösteren yerel turizm

Konferanslar iptal ediliyor, rezervasyonlar çöküyor, mevduat ödemeleri gecikiyor, iptal politikaları revize ediliyor, şehir otel doluluk oranları düşük ve yurt dışından gelenler düşüyor: Bunlar koronavirüs salgınının Yunan turizmine etkisinin ilk işaretleridir, ve yükselmeleri bekleniyor.

Konferans turizminin kademeli olarak donması Atina otellerini boş bırakıyor ve şehir tatili gezilerindeki bir düşüş (havayolu endüstrisi kaynaklarına göre) tüm yıl boyunca açık olan otellere ciddi bir darbe indirdi. Geçen hafta sadece bir gün içinde, yıl boyunca üniteleri olan bir Yunan otelcisi, 14 yabancı ziyaretçi grubundan iptal bildirimi aldı.

Bunun izole bir olay olmadığı açıktır. Genellikle yılın bu zamanında turistlerle dolu olan Atina şehir merkezindeki tarihi Plaka bölgesinde basit bir yürüyüş, neredeyse boş sokaklar ve özellikle karanlıktan sonra, restoranlarda, kafelerde ve barlarda müşterilerde önemli bir azalma gösteriyor.

İsimlendirmeyi reddeden bir dönüm noktası olan Atina otelinin başı, özellikle kötümser olduğunu itiraf ediyor. Yüzde 20’nin altında doluluk oranlarından bahsetmişken, son zamanlarda açılan bir dizi küçük birimin hayatta kalmak ve kredilerini desteklemeye yönelik tedbirler almadan ödemekte zorlanacağını tahmin ediyor.

Yunanistan’ın turizme ve bankaların maruz kalmasına bağımlılığı göz önüne alındığında, piyasadaki içericiler, kredi sektöründeki salgın düşüşlerin otellerden yeni bir sorunlu kredi grubu ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıyor.

Tatil köyleri de yaz rezervasyonlarının geçen yılın aynı dönemine göre küçüldüğünü görürken, Nisan veya Mayıs aylarında hiç kimse iyi bir performans beklemiyor. Bir tatil köyünün müdürü Kathimerini’ye, yaz rezervasyonlarının Şubat ayı sonuna kadar 2019 ile eşitken Mart ayının ilk haftasının zaten önemli bir düşüş getirdiğini söylüyor.

Sorun, tur operatörlerinin seyahat şirketleri maruziyetlerini kontrol altına almaya çalıştıklarından, halihazırda yapılmış rezervasyonlar için mevduat ödemeye isteksizliği ile daha da artmaktadır. Büyük bir Yunan otel firmasının satış müdürü “Herkes riski zincirdeki bir sonraki bağlantıya aktarmaya çalışıyor” diyor.

Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE), Yunan misafirperverlik profesyonellerini, ziyaretçileri ve tur operatörlerini rezervasyon yapmaya ve tatillerini iptal etmeden önce beklemeye teşvik etmek için iptaller için esnek bir politika benimsemeye çağırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM