Xi, stratejik fırsat arayışıyla Avrupa’yı ziyaret etti

Xi, stratejik fırsat arayışıyla Avrupa’yı ziyaret etti

Beş yıldır Avrupa’ya yaptığı ilk ziyarette Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, kıtanın ABD ile bağlarını gevşetme ve Amerikan hakimiyetinden kurtulmuş bir dünya kurma fırsatlarını yakalamaya kararlı görünüyor.

Çin lideri ziyaret etmek için üç ülkeyi seçti: Fransa, Sırbistan ve Macaristan; bunların hepsi az ya da çok Amerika’nın savaş sonrası dünya düzenine şüpheyle bakıyor, Çin’i gerekli bir denge ağırlığı olarak görüyor ve ekonomik bağları güçlendirmeye istekli.

Avrupa’nın büyük bir kısmıyla gerginliklerin olduğu bir dönemde – Çin’in Ukrayna’daki savaşa rağmen Rusya’yı “sınırsız” kucaklaması, gözetleme devleti ve kısa süre önce Almanya’da dört kişinin tutuklanmasına yol açan açık casusluk faaliyetleri – Xi. Fransa Pazar günü Çin’in kıta üzerinde artan etkisini göstermek ve pragmatik bir yakınlaşma sürdürmek istiyor.

Avrupa açısından ziyaret, Çin ile ABD arasındaki hassas dengeyi test edecek ve Washington’da hiç şüphesiz Xi’nin Batılı müttefikleri bölmeye yönelik pek de kurnazca olmayan bir çabası olarak görülecek. Xi, Paris’e gelişinden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, Çin-Fransız ilişkilerinin “uluslararası toplum için barışçıl bir arada yaşama ve farklı sosyal sistemlere sahip ülkeler arasında kazan-kazan işbirliğine dayalı bir model oluşturduğunu” söyledi.

İkinci durağı Sırbistan’a gelişini, Kosova savaşı sırasında Belgrad’daki Çin Büyükelçiliği’nin NATO tarafından ölümcül şekilde bombalanmasının 25. yıldönümüne denk gelecek şekilde planladı. Beyaz Saray’ın özür dilediği 7 Mayıs 1999’daki hatalı saldırı, üç Çinli gazeteciyi öldürdü ve Pekin’deki ABD Büyükelçiliği çevresinde şiddetli protestoları ateşledi.

Berlin’deki Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin Asya programı direktörü Janka Oertel, “Xi için Belgrad’da olmak, ABD’nin uluslararası hukuk konusunda gerçekten ciddi olup olmadığını sormanın çok ekonomik bir yolu” dedi ve şunları söyledi: Peki NATO’nun aşırı erişimi diğer ülkeler için sorun teşkil ediyor mu?”

Çin hükümeti Belgrad bombalamasını anmaya devam etti ve bunu Batı’nın ikiyüzlülüğü ve zorbalığı olarak gördüğü şeyleri kınamak için bir fırsat olarak kullandı.

Uluslararası İşletme ve Ekonomi Üniversitesi’ndeki bir ticaret enstitüsünün dekanı Tu Xinquan, “ABD kendisini her zaman dünyanın lideri veya hegemonu olarak görüyor, bu nedenle Çin, hegemonyasına meydan okuyan bir rakip veya düşmandır” dedi. Pekin’de. “Avrupa Birliği’nin hegemonik bir zihniyeti yok.”

27 üyeli Avrupa Birliği’nin resmi doktrini Çin’i “işbirliği ortağı, ekonomik rakip ve sistemik rakip” olarak tanımlıyor. Bu bir ağız dolusu ve belki de çelişkili gibi görünüyorsa, bunun nedeni kıtanın Çin’deki ekonomik fırsatları ulusal güvenlik riski, siber güvenlik riski ve çeşitli endüstrilere yönelik ekonomik risk ile nasıl dengeleneceği arasında bölünmüş olmasıdır.

Mart ayında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi gazetecilere Avrupa’nın formülünün işe yaramaz olduğunu söylemişti. “Bu, bir kavşağa giderken kırmızı, sarı ve yeşil ışıkların aynı anda açık olduğunu bulmak gibi bir şey” dedi. “İnsan nasıl yoluna devam edebilir?”

Şimdi Xi ışıkları yeşile doğru hafifletmek istiyor.

Bu amaçla, Xi’nin ilk ve en önemli durağı Fransa olacak; Fransa’nın başkanı Emmanuel Macron, geçen ay 2014’te yaptığı bir konuşmada yaptığı gibi, Avrupa’nın “asla ABD’nin kölesi olmaması gerektiğini” sık sık Gaullist yaklaşımla dile getirmişti. Sorbonne. Fransız lider, AB’nin hayatta kalmasının “stratejik özerkliğe” ve bir “Avrupa gücü” haline gelmek için askeri dayanıklılığın geliştirilmesine bağlı olduğunda ısrar ediyor. Çin ile ABD arasındaki “eşit mesafe” fikrini reddediyor (Fransa, Amerika’nın en eski müttefiklerinden biridir) ancak seçeneklerini açık tutmak istiyor.

Bütün bunlar Xi’nin kulağına müzik gibi geliyor.

Çin’le ilişkiler konusunda önde gelen Fransız uzman Philippe Le Corre, “Macron mevcut küresel kaosa üçüncü bir yol getirmeye çalışıyor” dedi. “İki büyük süper güç arasındaki ince çizgide yürümeye çalışıyor.”

Yaklaşık bir yıl önce Macron, Çin-Fransa’nın “küresel stratejik ortaklık” ilanıyla sonuçlanan Çin ziyareti sırasında cömertçe ağırlanmıştı. Fransız lider, “bloklardan” ve “Soğuk Savaş zihniyetinden” kurtulmuş, “çok kutuplu” bir dünya şeklindeki Çince sözlüğünü yineledi.

Şimdi, Xi’nin ziyaretini öngören Çin, Fransa’yı büyük bir güç olarak övdü ve Çin’in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye’nin sözleriyle, bağlarının “Çin’in Batı ülkeleriyle ilişkilerinde her zaman ön planda olacağını” umduğunu ifade etti. Halkın Günlüğü.

Geçtiğimiz günlerde “Avrupa’mız ölümlüdür” ve ancak “egemen” olursa kurtarılabilecek uyarısında bulunan Macron, Pazartesi günü Paris’te Xi için bir devlet yemeği düzenleyecek ve kişisel bir dokunuşla onu çocukluğunda en sevdiği mekana götürecek. Pireneler’de.

İki adam arasındaki kimyanın esasen, savaş sonrası düzenin can çekiştiği ve güç değişimini hesaba katan yeni bir mimariyle değiştirilmesi gerektiği yönündeki ortak görüşte yattığı görülüyor. Xi’nin yakın Çin tarihindeki en baskıcı ve otoriter lider olduğu neredeyse kesin ve Çin’in Tayvan’a yönelik askeri tehditlerinin yoğunlaşması iki liderin arasına girmedi.

Geçtiğimiz altı ay içinde Macron, Fransa’yı, Çin’in de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerden oluşan BRICS grubu ile Batılı güçler arasında bir dayanak noktasına yerleştirmek amacıyla hem Hindistan’ı hem de Brezilya’yı ziyaret etti. “Küresel Güney” ile Batılı güçler arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde Fransa’yı bir köprü olarak görüyor.

Xi, Fransa’dan, Çin’in ikinci büyük ticaret ortağı olduğu Sırbistan’ın ve başbakanı Viktor Orban’ın devasa Çin yatırımlarını desteklediği ve ülkesinin Avrupa Birliği üyesi olarak konumunu kullandığı Macaristan’ın sıcak kucaklaşmasına geçecek. Çin’e yönelik eleştirileri hafifletmek. Her iki ülke de Amerikan gücüne dizginleniyor.

Ancak Çin’in bu iki dostunun ötesinde, ekonomisi dolar cinsinden ölçülen, Xi’nin 2019’daki son ziyaretinde AB’ninkiyle kabaca aynı büyüklükte olan Pekin’le Avrupalılar arasında ciddi farklılıklar var. Çin’in ekonomisi şu anda yaklaşık %15 daha büyük.

Geçen sonbaharda AB, Çin’de üretilen elektrikli araçların haksız sübvansiyonlardan yararlanıp faydalanmadığına ilişkin soruşturma başlatmıştı ve bu yazdan itibaren karar çıkması bekleniyor. Bu, Pekin ve Çin otomobil pazarındaki varlığı diğer Avrupa ülkelerinin gölgesinde kalan Almanya ile gerilimlere neden oldu. Çin, Volkswagen’in yıllık kârının en az yarısını oluşturuyor.

Çin’de tesisleri bulunan Alman üreticiler, Avrupa’ya uygulanan herhangi bir gümrük vergisinin Çin’den yapılan kendi ihracatını etkileyeceğinden ve kısasa kısas misillemelerine yol açabileceğinden korkuyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Xi ile Paris’teki görüşmelere katılacak. Macron’la ilişkileri gergin olan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçen hafta Paris’te Fransa cumhurbaşkanıyla yemek yedi. Bütün bunlar açıkça birleşik bir Avrupa cephesi oluşturma çabasının bir parçası.

Ancak bu her zaman elde edilmesi zor bir durumdur.

Avrupa’da Rusya’ya yönelik öfke, Polonya ve Baltık ülkeleri gibi Rusya’nın ön saflarında yer alan ülkelerde en yüksek seviyeye ulaşıyor. Onlar belki de Macron’un egemen bir Avrupa inşa ederek dengelemek istediği ABD ile ittifaka en sıkı şekilde bağlı olanlar. Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını hiçbir zaman kınamayan Çin’e karşı da en temkinli olanlar onlar.

Geçen ay Çin’e yaptığı ziyarette Scholz gibi Macron da Çin’in Ukrayna’daki savaşı sona erdirme konusundaki nüfuzunun kritik olduğuna inanıyor. Fransız analizine göre yalnızca Pekin, Xi’nin Avrupa ziyareti sırasında beşinci dönem için yemin edecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde gerçek bir baskı oluşturabilir.

Geçen yıl Macron’un Pekin ziyaretinde olduğu gibi sorun, Çin’in bu konuda çok az eğilim göstermesi veya hiç göstermemesidir. Gerçekten de Xi’nin bu ayın sonlarında Çin’de Putin’i ağırlaması planlanıyor.

Paris’teki Institut Montaigne’de özel danışman ve kıdemli uzman François Godement, Macron ile Xi arasındaki görüşmeler hakkında “Ukrayna hakkında başka bir tartışma hayal etmek zor” dedi. “Bu zarlar atıldı.”

Yine de Macron’un, Haziran ortasında İsviçre’de yapılacak Ukrayna barış konferansı öncesinde Xi’nin desteğini almak için tekrar deneyeceğine dair çok az şüphe var.

Daha derin bir düzeyde, Macron, Xi’nin ziyaretini Avrupa’nın önümüzdeki onyıllarda ilgisini garanti altına alacak bir gündemi ilerletmek için kullanmaya çalışacağından emin görünüyor. Kendisi, ABD’nin kasım ayında eski Başkan Donald Trump’ı yeniden seçebileceği ve öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceği konusunda temkinli davranıyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang, “Çin ve Avrupa el ele verdiği sürece blok çatışması yaşanmayacak, dünya parçalanmayacak ve yeni bir Soğuk Savaş yaşanmayacak” dedi.

Çin’in tek partili devleti ile Batılı liberal demokrasi arasındaki yönetişimdeki tüm temel farklılıklara rağmen, Xi’nin ziyaret etmeyi seçtiği üç Avrupa ülkesinin liderleri Çin’in bu açıklamasını benimsiyor gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM