Yunanistan diasporası gazetesi ABD’nin Atina büyükelçisinin ayrılması çağrısında bulundu

Yunanistan diasporası gazetesi ABD’nin Atina büyükelçisinin ayrılması çağrısında bulundu

Atina ve Washington arasındaki ilişkiler nadiren daha iyi olmuştur, ancak ne solcu hükümetin Amerika’ya beklenmedik sevgisi, ne diaspora mensuplarının, ABD elçisinin ayrılma çağrısında bulunmakta ve ABD elçisinin ayrılma çağrısında bulunmalarını engellemektedir.

ABD, Makedonya’daki isim değişikliğinin arkasına diplomatik destek verdi
Daha fazla oku
Amerika’nın en eski Yunan gazetesi National Herald, ABD’yi Atina’daki büyükelçi Geoffrey Pyatt’ı, politikaları diasporayı sık sık dehşete düşüren eski bir komünist olan Başbakan Alexis Tsipras için “amigo gibi” davranmakla suçladı.

Makalenin eleştirisinin çoğu, Yunanistan’ın son zamanlarda Kuzey Makedonya ile imzaladığı isim değişikliği anlaşması için ayrıldı . Gazete, Pyatt’ın anlaşmaya ve “belirsiz davranışlara” verdiği desteği ülkenin iç işlerine müdahale edeceğini belirtti.

“Amerikan-Amerikan ilişkilerinin tarihinin en iyi dönemlerinden birini geçirmesinden mutlu değil mi?” Diye yazdı ABD’nin üç milyonluk güçlü Yunan topluluğunun bir parçası olarak kabul edilen makalenin yayıncısı Antonios Diamataris . “Ne yazık ki, zeki ve sevimli bir adam olan Atina’daki Amerikan elçisi Bay Tsipras için bir amigo kız gibi davranarak Yunan Amerikan ilişkilerinde yeni ve zor bir gelecek için şartlar yaratıyor.”

Anlaşmazlık, Atina’daki sol hükümet ile yurtdışındaki daha milliyetçi görüşlü 7 milyon güçlü etnik Rum topluluğu arasındaki büyüyen şizmin altını çizdi.

Öfke, hükümet yetkililerinin, diasporanın önde gelen geçit töreni olarak kabul edilen bu cumartesi günü New York’taki yürüyüşü de dahil olmak üzere, Yunan Bağımsızlığını kutlayan etkinliklerde, grevde bulunmadıkları şeklinde ilan edildi.

İle Yunanistan genel seçimler bu yıl yapılacak ve sol ve sağ arasında giderek kutuplaşmış bir ülke için canlandırıcı, diasporadaki birçok oyu salıncak olabilecek destek korku vardır.

Editör, “İki halk arasındaki ilişkilerde daha fazla hasara yol açmadan önce iyi elçinin harekete geçme zamanı gelmedi mi?” Diye sordu.

ABD Büyükelçiliği, Herald’a ABD başkanlarının cumhurbaşkanından, eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti’nde uzun süredir devam eden isim sırasının çözülmesini içeren çalışmaları nedeniyle övgüde bulunduğunu hatırlatan acı verici bir tepki ile cevap verdi.

Büyükelçiliğin eki Eshel William Murad’ın yazdığı bir mektupta “Bu nedenle, Ulusal Herald’ın, hatta bir görüşe göre bile, ABD’nin Yunan hükümetinin bu çatışmayı bir kişilik meselesi olarak çözme konusundaki desteğini göstermesi saçma” dedi. Gardiyan.

“O değil. ABD hükümet politikası meselesidir. Editörünüz… bir ABD hükümet görevlisinin bir yabancı liderin övülme nedenleriyle ilgili çok ciddi ve temelsiz imalar içeriyor ”dedi. 104 yaşındaki günlük gazetenin Yunan Amerikan toplumu için kilit bir bağlantı olduğunu kabul etti. “En iyi ihtimalle, bu sorumsuz ve aynı zamanda gazetenizin size sağladığı güçlü platformun açıkça kötüye kullanılması” dedi.

Birkaç ABD elçisi Pyatt kadar hareketliydi.

Gazete diplomatının Atina’ya geldiği Eylül 2016’dan bu yana, iki ülke arasındaki savunma ve ekonomik ilişkiler gelişti. Askeri işbirliği kendi sözleriyle “tüm zamanların en yükseği” dir. Türkiye’nin lideri Tayyip Recep Erdoğan giderek daha otoriter ve tahmin edilemez bir şekilde büyüdükçe, Washington’un Nato’ya olan güvenini, aksi takdirde değişken bir bölgede istikrarın bir ayağı olarak görülen Yunanistan’a olan güveni yoğunlaştı.

Tsipras yönetimi, askeri tesislerin kullanımını kolaylaştırdığı için alkışlandı – en azından Girit’teki Souda Koyu’ndaki ABD deniz destek üssü değil. Tsipras , Ekim 2017’de Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğinde Donald Trump, meslektaşını “çok özel bir iş yapan özel bir adam” olarak nitelendirdi.

Tsipras, iki taraflı ilişkilerin, ikinci dünya savaşından bu yana herhangi bir zamanda “daha ​​iyi olabileceğini” söyledi. Borsa, 44 yaşındaki çocuğun, ABD’ye yönelik ABD’ye yönelik şiddet karşıtı duygularla ilişkili olduğu görevdeki ofisine yükselmesinden önce düşünülemezdi. Beş Amerikalı, 2002’de dağılmasından önce, sol soldaki 17 Kasım terör grubu tarafından öldürülen 23 kurban arasındaydı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM