Yunanistan’da doğan üç kişiden gelen DNA’lı bebek

Yunanistan’da doğan üç kişiden gelen DNA’lı bebek

Tartışmalı doğurganlık tedavisinin ardından Yunanistan’da üç kişiden DNA’lı bir bebek doğdu .

2.9 kg ağırlığındaki erkek bebek Salı günü doğdu ve hem kendisi hem de 32 yaşındaki annesinin sağlığı iyi olduğu söylendi.

Tedavinin arkasındaki doktorlar, Yunanistan ve İspanya’dan, tarihi bir ilerlemenin işareti olduğunu söylüyorlar – ilk kez doğurganlık sorunlarını ele almak amacıyla üç kişiden DNA içeren bir IVF tekniği kullanılıyor.

Ancak İngiltere uzmanları, kanıtlarla desteklenmediği ve haksız riskler içerdiğini söyledikleri tedaviye devam etme kararını eleştirdi.

Mitokondriyal bağış olarak bilinen deneysel IVF tedavisi, anneden bir yumurta, babadan sperm ve dişi bir donörden başka bir yumurta kullanmayı içerir.

Bir kişinin genlerinin büyük çoğunluğu – yaklaşık% 99,8 – vücuttaki her hücrede çekirdeğin içine oturan 23 kromozom çiftinde bulunur ve IVF prosedüründe bu DNA iki ebeveynden gelir.

Bununla birlikte, küçük bir genetik madde oranı da hücrenin mitokondrisinde bulunur, hücrenin pilleri gibi davranan ve hücre gövdesinde serbestçe dolaşan küçük yapılar. Mitokondriyal bağışta, annenin mitokondri yumurtasından çıkarılır ve yerine bir donör verilir.

IVF’nin dünyayı değiştirmesinin yedi yolu – Louise Brown’dan kök hücre araştırmalarına
Daha fazla oku
Tedavi başlangıçta zayıflatıcı veya hatta ölümcül mitokondriyal hastalıkları olan kadınların çocuklarına geçmesini önleyebilecek bir tedavi olarak geliştirilmiştir.

Tedavi, İngiltere’de 2015 yılında yasallaştırıldı, ancak şu ana kadar başka hiçbir ülke bu tekniğe izin verecek yasalar getirmedi. Tekniğin klinik olarak uygulandığı ve Ürdün’den bir ailenin Meksikalı bir klinikte ABD’li doktorlar tarafından tedavi edildiği ve tartışmaya yol açan bilinen tek bir örneği var.

Son tedavinin arkasındaki doktorlar, mitokondrinin başarılı hamilelikte de rol oynadığını iddia ediyor ve tekniğin doğurganlık tedavisi olarak daha geniş şekilde uygulanabileceğini öne sürüyor. Son davadaki 32 yaşındaki kadın hasta daha önce dört başarısız IVF turu geçirmişti.

Tedavinin gerçekleştiği Yunanistan’daki Institute of Life kliniği ile işbirliği yapan İspanyol embriyoloğu Nuno Costa-Borges, “sayısız kadının” anne olmalarına yardımcı olabileceğini ve doğurganlık tedavilerinde bir ilerleme olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

Ancak diğerleri, bu iddiaların tamamen denenmemiş olduğunu söyledi.

Oxford Üniversitesi’nde doçentlik yapan ve Bereket Ortaklığı’nın tıp direktörü olan Tim Child, “Tekniğin riskleri tam olarak bilinmemekle birlikte, mitokondriyal hastalığı tedavi etmek için kullanıldığında kabul edilebilir olarak kabul edilebilir, ancak bu durum.

“Başka bir standart IVF döngüsü kullanılmış olsa bile hasta gebe kalmış olabilir. İyi tasarlanmış iyi bir çalışma olmadan, kontrollerin kullanılmasıyla, bu tekniğin hastaya fayda sağlayıp sağlamadığını söylemek mümkün değildir. ”

İngiltere’nin doğurganlık düzenleyicisi olan İnsan Gübreleme ve Embriyoloji Kurumu sözcüsü, İngiltere’de tedavi için yapılan her başvurunun bireysel olarak ve sadece yaşamı tehdit edici mitokondriyal bir çocuğa sahip olma riski yüksek olan hastalar için dikkate alındığını söyledi. hastalığı. “Riskler ve başarı oranları hakkında sınırlı delil var ve alternatif tedavilerin çok az faydası olacağı veya hiç fayda sağlayamayacağı durumlarda sadece dikkatli kullanılmalıdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM