Yunanistan, salgından bu yana ilk göçmenin Covid-19’dan öldüğünü söyledi

Yunanistan, salgından bu yana ilk göçmenin Covid-19’dan öldüğünü söyledi

Bir hükümet yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, bir hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, bir erkek göçmen, salgının Şubat ayı sonlarında Yunanistan’da patlak vermesinden bu yana bir sığınmacının ilk ölümü olan Covid-19’dan öldü.

Atina’nın kuzeyindeki Malakasa göçmen kampında yaşayan iki çocuk babası 61 yaşındaki Afgan’ın Atina’daki bir hastanede tedavi görerek hayatını kaybettiğini söyleyen yetkili, yetkililerin temaslarının izini sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Hastanede ne kadar süredir kaldığı hemen belli değildi.

Yaklaşık 3.000 göçmene ev sahipliği yapan Malakasa kampı, yeni koronavirüs için yapılan pozitif testlerin ardından 7 Eylül’den beri karantina altına alındı.

Yunanistan’daki diğer birçok göçmen tesisi kapatıldı veya virüsün yayılmasını engellemek için hareket kısıtlandı.

Yunanistan, Orta Doğu ve ötesindeki çatışmalardan kaçan insanlar için Avrupa Birliği’ne ana giriş kapısı olmuştur. 2015-16’da Türkiye’den bir milyondan fazla insan kıyılarına ulaştı.

Şu anda en az 110.000 kişi göçmen tesislerinde yaşıyor – bunların 40.000’i beş adadaki aşırı kalabalık kamplarda.

Bu ay, Midilli adasında Yunanistan’ın en büyük göçmen kampında yanan bir yangın, yaklaşık 12 bin kişinin mahsur kalmasına neden oldu. Çoğu şimdi adadaki geçici bir çadır kampına taşındı.

Yunanistan, Pazar günü 218 Covid-19 vakası ve üç ölüm bildirerek ilk vakanın Şubat ayı sonlarında ortaya çıkmasından bu yana toplam enfeksiyon sayısını 17.444’e çıkardı. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM