Yunanistan’ın bağımsız rolü

Yunanistan’ın bağımsız rolü

Yunanistan ile ABD arasında derinleşen işbirliği son on yılda katlanarak arttı. İkili ilişki kendi ivmesini kazanmıştır ve bu ilişkiye mutlaka Türkiye’nin de dahil olduğu üçlü ilişki perspektifinden bakılmamalıdır.

Açıkçası, komşumuz zor bir bölgesel yapbozun parçası ve bariz sebeplerden ötürü, ne Atina’nın ne de Washington’un birçok kararında ve planında göz ardı edilemez. Ancak Yunanistan’ın bir süredir kendi bağımsız rolünü üstlendiği de açık.

İlgili ABD’li yetkililer, özel görüşmelerde ve aynı zamanda kamuya açık açıklamalarda, NATO yükümlülüklerini yerine getirmedeki katma değeri ve bir dizi meselenin çözümündeki güvenilirliğiyle Yunanistan’ın giderek ABD’nin stratejik planlamasının bir parçası haline geldiğini açıkça ifade ettiler. askeri alanda ya da enerji alanında.

ABD, Girit ve Dedeağaç’ın Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki stratejik değerini defalarca vurguladı. Girit’teki Souda üssünün bölgedeki Amerikan gücünün projeksiyonuna katkısı yakın zamanda Gazze’deki savaşla doğrulandı. Benzer bir durum, hem askeri teçhizatın taşınması hem de enerji bağımsızlığının güçlendirilmesi ve Yunanistan’a stratejik özelliklerinin arttırılması açısından Dedeağaç limanının kilit rolünde de yaşanıyor.

Aynı zamanda, birkaç gün önce Washington DC’de Kathimerini English Edition tarafından Delphi Ekonomik Forumu ve Helenik Amerikan Liderlik Konseyi (HALC) ile birlikte düzenlenen konferansta sunulan Kathimerini için Nabız anketinin ilginç bir bulgusu da şu: Yunanlıların gözünde geçmişe kıyasla gözle görülür derecede daha olumlu bir ABD imajı var. Bu durum bölgedeki diğer bazı ülkelerdeki durumun tersidir.

Yunanistan ve Amerika arasındaki ilişki olgunlaşıyor ve bir süreklilik duygusuyla karakterize ediliyor; bu, her iki ülkedeki hükümet değişikliklerinin (ABD’de Obama, Trump ve Biden; Yunanistan’da Samaras, Tsipras ve Mitsotakis) son dönemdeki hükümet değişiklikleriyle doğrulanmasıyla doğrulanıyor. bu derinleşme sürecini etkilemedi.

Ege komşumuzun davranışı sadece Yunanistan için değil, ABD için de gerçek bir sorun ve endişe kaynağıdır. Ancak üçgen ilişki çerçevesinde her konuya zaman zaman “takıntılı” bir yaklaşımla, Türkiye ile karşılaştırma ve korelasyona dayalı yaklaşım, her zaman en etkili yaklaşım değildir.

Ekonomik krizden kurtulan Yunanistan’ın, bu aşamada Balkanlar’a ve dünyanın geri kalanına açılan kilit bir enerji kapısı olarak enerji alanında olduğu kadar bölgesel diplomasi ve güvenlik üzerinde de kendi nüfuzunu yansıtacak şekilde davranmak ve etkileşimde bulunmak için her türlü nedeni var. Avrupa ve muhtemelen gelecekte kendisi de bir enerji üreticisi olarak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM