Yunanlılar nakliye siparişlerinde zirvede

Yunanlılar nakliye siparişlerinde zirvede

Clarksons analisti Stephen Gordon’a göre, Yunan denizcilik şirketlerinin yeni inşa yatırımlarını daha da artırma alanı var, çünkü inşa halindeki gemiler toplam filolarının yalnızca %10’unu temsil ediyor, bu da küresel ortalamanın çok altında.

Yunanlıların sahip olduğu gemicilik şirketleri, Yunanlıların sahip olduğu filonun yenilenmesine yatırım yaparken, geçen yıl yaklaşık 27 milyar dolarlık yeni ve kullanılmış gemi yatırımı yaptı. Başka hiçbir millet 2023’te bu kadar büyük bir yatırım yapmadı.

Gemi komisyoncusu Clarksons’un verilerine göre, 2023 yılında Yunanistan’a ait şirketler tarafından sözleşmeye bağlanan yeni inşa yatırımları 267 gemiye ulaştı ve 2013’te sipariş edilen 388 gemiden sonra tarihteki en yüksek ikinci yatırım oldu; bunların değeri ise 18,1 milyar doları buldu.

Aynı zamanda, denizcilik komisyonculuğu Allied Quantum Sea’nin verilerine göre, Yunanistan’a ait denizcilik şirketleri ikincil piyasadan 235 gemi daha satın aldı. Diğer denizcilik kaynakları, Yunan denizcilik şirketleri tarafından satın alınan bu ikinci el gemilerin değerinin 9 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

Yunan nakliyatçılar ayrıca yaklaşık 270 eski gemisinin satışına da devam ederek toplamda yaklaşık 7 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu gelir büyük ölçüde yukarıdaki yatırımlardaki özsermaye katılımlarını finanse etti.

Yunanistan’ın yeni okyanus gemileri siparişleri 2022’ye kıyasla yüzde 60 arttı ve Yunanlıların sahip olduğu denizcilik şirketlerini, önceki yıllarda kendilerini tersanelerde birinci sınıf konumlarda gören Japon ve Çinli şirketleri geride bırakarak dünyanın en üst sıralarına taşıdı. Clarksons’a göre hem Çinli hem de Japon firmalar önceki yıla göre siparişlerini azalttı. Bu nedenle, Yunan şirketlerinin 2023 yılında tersanelere verdiği siparişler, gemi inşa projelerinde armatörler tarafından dünya çapında taahhüt edilen 115 milyar dolarlık toplam siparişin %16’sını temsil ediyor.

Toplam 26,6 milyon dwt kapasiteli Yunan siparişlerinin büyük kısmı tankerlere ve ikinci olarak da kargo gemilerine yönlendirildi. 26,6 dwt’luk tankerlerin 15 milyonunun tanker olması tipik bir durumdur.

Yunanistan’ın yeni inşaat yatırımlarındaki büyük artış, Japon yatırımlarındaki %11’lik (16,3 milyar dolar) ve Çin yatırımlarındaki %34’lük (15,8 milyar dolar) düşüşe karşılık geldi. Bu açıdan bakıldığında Avrupa, yeni gemi yatırımlarında 2018’den bu yana ilk kez Asya’yı geride bırakarak dengeyi sırasıyla 45,6 milyar dolara karşılık 53,6 milyar dolar olarak belirledi. Clarksons analisti Stephen Gordon, Yunan denizcilik şirketlerinin yeni inşa yatırımlarını daha da artırmak için yeterli alana sahip olduğunu savunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM