Yapay Zeka 15 Yılda GSYİH’ya 180 Milyar Avro Katabilir

Yapay Zeka 15 Yılda GSYİH’ya 180 Milyar Avro Katabilir

Üretken yapay zeka, metin, görüntü, ses ve sentetik veriler gibi içeriklerin oluşturulmasına yönelik birden fazla uygulamanın oluşturulmasını destekleyebilen GenAI olarak hükümetin ve işletmelerin çalışma biçiminde bir devrim yaratabilir.

Demokritos Ulusal Sosyal Araştırma Merkezi ve Ulusal Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından Uzun Vadeli Planlama Özel Sekreterliği’nin desteğiyle hazırlanan ve Salı günü Başbakanlık’ta sunulan çalışmaya göre, yapay zekanın yapay zekadaki geleceğine ilişkin Yunanistan’ın 2030 zaman ufku ile devletin ve özel sektörün dönüşümüne katkısı belirleyici olacak.

Accenture Yunanistan (2019) ve Microsoft Yunanistan’ın ortak araştırmasına göre, yapay zekanın 15 yıllık bir süre içinde ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına 180 milyar avro katkı sağlayabileceği tahmin ediliyor. Yapay zeka öyle bir yükseliş trendinde ki, yapay zeka ürünlerinin piyasa değeri altı yıl içinde 460 milyon Euro’ya ulaşacak.

Yine Salı günü Vodafone ve Microsoft, 1,4 milyar Avroluk yatırımlarla birlikte 300 milyondan fazla işletme ve tüketiciye yönelik hizmetleri iyileştirmek amacıyla GenAI’nin kullanılmasını hedefleyen 10 yıllık bir stratejik anlaşmaya imza attı.

Yapay zekanın geleceğinin haritasını çıkaran Maximos Malikanesi’nde sunulan çalışma dört senaryoyu formüle ediyor. Bunlar arasında, zayıf üretken yapay zeka politikaları nedeniyle sürdürülemez tekno-gelişmenin varlığı, teknolojik ve toplumsal hızlanma ve GenAI modellerinin yetersiz gelişimi nedeniyle yavaşlama yer alıyor.

Bunlar ayrıca, üretken yapay zekanın sürekli ve kontrolsüz bir şekilde gelişmesiyle birlikte tekno-az gelişmişliği önlemek için yeterli olmayan GenAI politikalarının benimsenmesini de içeriyor.

Çalışma, veri merkezlerine yapılan yatırımların güçlenmesi ve ülkenin daha geniş teknolojik modernizasyonu nedeniyle tekno-sosyal ivmelenme şeklindeki olumlu senaryoyu destekliyor. Yunanistan’da GenAI’nın gelişimine yönelik en önemli üç faktör-katalizör, artan dijital beceri edinme oranları, yasal düzenlemeler ve güven sorunlarının çözümüne yönelik kurumsal müdahaleler ve kolaylaştırmalardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM