Bakanlık hayalet ağları geri dönüştürmek için proje başlattı

Bakanlık hayalet ağları geri dönüştürmek için proje başlattı

Denizlerde terkedilmiş olta ve ağların temizlenmesi için alınan tedbirler doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı, bu hayalet ağların beyaz eşya plastik aksamlarının üretiminde kullanılmak üzere geri dönüştürülmesi için yeni bir proje başlattı.

Bakanlık, deniz canlılarının korkulu rüyası haline gelen hayalet ağlar için yeni hedef belirledi. Buna göre, 2023 yılı sonuna kadar 100.000 metrekareden fazla hayalet ağ sulardan kaldırılacak ve çıkarılan hayalet ağlar geri dönüştürülerek beyaz eşyaların plastik aksamı olarak kullanılacaktır.

Başkent Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Konya, Konya, Isparta, Muğla, Samsun ve Van gibi ülkenin birçok ilinde konuyla ilgili bilinçlendirme kampanyaları yürütülecek.

Bakanlığın Su Ürünleri ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, denizleri terkedilmiş tüm av araçlarından temizlemek için bir proje hayata geçirmişti. Projeye iç sular da dahil edildi.

Daha önce İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, İzmir, Mersin, Hatay, Adana, Muğla, Sinop, Konya, Isparta, Ankara, Diyarbakır, Muş, Batman, Van ve Bitlis illerinde ekosistemin sürdürülebilirliğini ve sucul biyoçeşitliliğin korunmasını sağlamak.

Hayalet ağların bir kısmı belediyelere ve çiftçilere teslim edilerek farklı amaçlar için kullanıldı. Ağların kullanılamayan metal kısımları geri dönüşüme kazandırıldı.

Bakanlık, son dokuz yılda 792 bölgede 103 milyon metrekarelik bir alanı tarayarak sulardan yaklaşık 800 bin metrekare ağ çıkardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM