Taslak AB kuralları, teknoloji devleri için devasa para cezaları ve yasaklar öneriyor

Taslak AB kuralları, teknoloji devleri için devasa para cezaları ve yasaklar öneriyor

Kaynaklar, 15 Aralık’ta açıklanacak olan taslak AB kuralları, teknoloji devlerinin büyük para cezaları ile karşı karşıya kalacağını veya ihlal nedeniyle pazardan yasaklanacağını belirterek, Google ve Facebook beğenileri için büyük bir zorluk teşkil ediyor.

AB Komisyonu, internet devlerinin 27 ülkede iş yapmaları için katı koşullar belirlemek üzere uzun süredir izlediği Dijital Hizmetler Yasasını ve beraberindeki Dijital Piyasalar Yasasını sunmak için hazırlanıyor.

AB kaynakları, 14 Aralık’ta AFP’ye verdiği demeçte, dönüm noktası olan mevzuatın teknoloji devlerinin en ciddi rekabet kurallarından bazılarını ihlal ettikleri için gelirlerinin yüzde 10’una kadar para cezası ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Kaynaklar, dünyanın en büyük firmalarından bazılarının “Avrupa vatandaşlarının güvenliğini tehlikeye atan ciddi ve tekrarlanan hukuk ihlalleri durumunda” AB pazarından yasaklandığını da görebileceklerini söyledi.

Big Tech’in iş yapma biçiminde devrim yaratabilecek öneriler, çevrimiçi ortamda nefret söylemi ve dezenformasyonla mücadele etmeyi ve lider firmaların pazarlara hakim olma gücünü azaltmayı amaçlıyor.

En büyük şirketler, piyasa üzerindeki güçlerini sınırlandırmak için özel düzenlemelere tabi olan yasaya göre internet “kapı bekçileri” olarak tanımlanacak.

Google, Facebook, Apple, Amazon ve Microsoft dahil olmak üzere yaklaşık on firma bu isimle tokatlanacak.

Yasa taslakları, AB üye devletleri, Avrupa Parlamentosu ve nihai yasayı etkileyen şirket lobicileri ve ticaret birlikleriyle uzun ve karmaşık bir onay sürecinden geçecek.

Bloğun endüstri komiseri Thierry Breton, “Fikir büyük platformları ortadan kaldırmak değil, demokrasimiz için risk oluşturmalarını engellemek için onlara kurallar koymaktır.” Dedi.

Önerilerin ayrıntıları, şimdiye kadar, birkaçı sızdırılmış olmasına rağmen, AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu tarafından dikkatle korunuyordu.

Yeni kuralların temel amacı, bugünün internet devlerinin çoğunun var olmadığı veya emekleme döneminde olduğu 2004 yılına kadar uzanan mevzuatı güncellemektir.

Dijital Hizmetler Yasası, çevrimiçi yasadışı içeriğe izin verdiklerinde sosyal medya platformlarının peşinde koşarken komisyona daha keskin dişler vermenin bir yolu olarak lanse ediliyor.

AB, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında, Brüksel’e rekabet yasalarını daha hızlı uygulamak ve algoritmalarında ve kişisel verilerin kullanımında daha fazla şeffaflık sağlamak için yeni yetkiler vermeye çalışıyor.

Breton, teknoloji devlerinin düzenlemeler kapsamında planlanan herhangi bir birleşme veya devralma öncesinde AB’yi bilgilendirmesi gerekeceğini söyledi.

Avrupalı ​​ve ABD’li düzenleyiciler arasında, büyük teknoloji firmalarının satın alma işlemlerini başlangıçta potansiyel rakiplerini alt etmenin bir yolu olarak kullandıklarına dair artan endişeler var.

Örnekler arasında Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı satın almasının yanı sıra Google’ın YouTube ve Waze’i satın alması sayılabilir.

Geçtiğimiz on yıl boyunca AB, büyük teknolojinin aşılmaz gücüyle boğuşmaya çalışırken, Google’a milyarlarca dolarlık antitröst cezası vurarak dünya çapında öncülük yaptı, ancak eleştirmenler bu yöntemin davranışı değiştirmek için çok az şey yaptığına inanıyor.

AB ayrıca Apple’a İrlanda’ya milyarlarca avro vergi ödemesi emri verdi, ancak bu karar AB’nin en yüksek mahkemesi tarafından bozuldu.

Fransa ve Hollanda, Avrupa’nın kapı bekçilerini, onları ayırma gücü de dahil olmak üzere dizginlemek için ihtiyaç duyduğu tüm araçlara sahip olmasından yana çıktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM