‘VSY Biotechnology, 2017’de ihracatta yüzde 167 büyüdü’

‘VSY Biotechnology, 2017’de ihracatta yüzde 167 büyüdü’

Merkezi Hollanda’da bulunan VSY Biotechnology’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, şimdiye kadar 3 milyondan fazla insana VSY Biotechnology’nin göz içi lenslerinin implante edildiğini belirterek, “İnsanlar ürünlerimizden memnun kaldıkları için şirketimizin ihracat oranları çok hızlı bir şekilde artıyor. Geçen yıl ihracatta yüzde 167 oranında büyüme gerçekleştirdik.” dedi.

Varlıbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, VSY Biotechnology’nin son 10 yıldaki hızlı büyümesi ile dikkatleri bir anda üzerine toplayarak batılı bazı firmalar için tehlike oluşturduğunu söyledi.

Varlıbaş, “Günümüzde rekabet anlayışı çok değişti. Çünkü tekel ya da oligopol piyasalarda kökleşmiş, gücü elinde bulunduran firmalar gücünü sürdürülebilir kılmak için piyasada büyüme potansiyeli gördükleri firmalara yöneliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Varlıbaş, “Büyüme potansiyeli gördükleri firmaları satın almaya çalışıyorlar, başaramayınca da legal görünümlü ama aslında yasal olmayan bir takım yollara başvurabiliyorlar. Bu yıllardır gelişen firmaların karşılaştığı bir durum, küçük firmalar bu güçlere karşı koyamadıkları için ya teslim oluyor ya da savaşmaya bütçeleri yetmediği için eriyip kayboluyor.” diye konuştu.

VSY Biotechnology’nin son 10 yıldaki hızlı büyüyüşünü hatırlatan Varlıbaş, “Gelişen ve piyasada ilk sıralara çıkabilecek firmaları öngörmek zor değil. Sonuçta VSY Biotechnology dünyada ilkleri gerçekleştirerek üstün teknolojili göz içi lenslerini üretiyor ve 60 ülkede bu ürünler kullanılıyor. Şimdiye kadar 3 milyondan fazla insana VSY Biotechnology’nin göz içi lensleri implante edildi ve insanlar ürünlerimizden memnun kaldıkları için şirketimizin ihracat oranları çok hızlı bir şekilde artıyor.” dedi.

Geçen yıl ihracatta yüzde 167 büyüme gerçekleştirdiklerini kaydeden Varlıbaş, şunları kaydetti:

“Uluslararası bağımsız araştırma şirketi Market Scope’un Global Göz İçi Lens Genel Raporu’nda hep bir önceki seneye göre daha yüksek sıralarda yer alıyoruz. VSY Biotechnology şu anda dünya göz biyoteknolojisi endüstrisinde ilk 10 şirket arasında yer alıyor. Ar-Ge Merkezi, yüksek teknolojiye sahip fabrika alanları ile piyasalarda ilk 5’e çıkacak potansiyele sahip böyle bir firmanın durdurulması gerekiyordu ve hamle yapıldı. Yani aslında bu dava geçmişten günümüze süregelen tekelci anlayışa karşı bir ‘dik duruş’ davası.

Bir Alman optik teknolojileri firması kendi bünyesinde geliştirmediği, mevcut tesislerinde tasarlamadığı bir patenti Japon bilim insanlarından satın aldı. Daha sonra bu satın aldığı patentin VSY Biotechnology’nin ürettiği göz içi lens teknolojisine benzediğini öne sürerek VSY Biotechnology’ye karşı patent ihlal davası açıldı. Biz de dava sırasında dava nedeni olarak gösterilen patenti inceledik ve bu patentin kendi içerisinde çelişkiler ve hatalar barındırdığını gördük.”

“Dava sürecini ve yaşananları konu alan bir film projesi için Hollywood ile bağlantıya geçtik”

VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Varlıbaş, kendilerininde dava açtığını belirterek, “Benzeri olduğu iddia edilen patentin hatalar ve çelişkiler içerdiğine, net çizgiler içermediğine dair bilimsel sonuçları içeren dosyamızı hazırladık ve biz de bu patentin hükümsüz kılınması istemiyle dava açtık. Yani davaya konu edilen bu patentin, VSY Biotechnology’nin lensine benzemesi söz konusu bile değil.” dedi.

Varlıbaş, “Avrupa patent davalarının sıkça görüldüğü Almanya’daki Düsseldorf Bölge Mahkemesi ve Hollanda’daki Den Haag Bölge Mahkemesi’nde davalar sürüyor. Teknik konular için uzmanlardan, bilim insanlarından oluşan bir heyet ile çalıştık. Kendilerinden destek aldık. Haklı olduğumuzu biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM