Yavaşlatılan İphone Pil Değişikliği İle Hızlandırılabilir

Yavaşlatılan İphone Pil Değişikliği İle Hızlandırılabilir

kredibanka.net Haber Merkezi / Burak

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Eski Sürüm İphone’ları bilerek yavaş katıldığı iddiası teknoloji gündemine bomba gibi düşmüştü. Apple’dan gelen açıklamada ise bu iddia kabul edilerek özür dilendi. Bu sorunun da bir çözümü olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın İphone’nin eski sürümleri üzerinde yaptığı bir oynama ile bu telefonları yavaşlattığı iddiası teknoloji gündemini epeyce meşgul etmişti. Apple yetkilileri bu söylentileri doğrulayarak kullanıcılarından özür diledi. Bu iddiaların kanıtlanmasında en büyük rolü oynayan ise yapılan bir test oldu. Bir İphone 6 teste tabi tutularak işlemci hızı ölçüldü. Testin sonucunda İphone6 işlemcisinin 600 Mhz hızda çalıştığı belirlendi. Aynı telefonun pili değiştirildikten sonra ise 1400 Mhz hızla çalıştığı saptanınca Apple’de bu iddiaları kabul etmek durumunda kaldı.

Tüm bunların üzerine açıklama yapan yetkililer, “Ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak veya kullanıcı deneyimini düşürmek için hiçbir şey yapmadık. Hedefimiz her zaman müşterilerimizin sevdiği ürünleri yapmaktır. Bu işimizin büyük bir parçası. Ne hissettiğinizi anlıyoruz. Özür dileriz.” şeklinde konuşurken, telefonunu eski hızlarına kavuşturmak isteyen kullanıcılarına da pillerini değiştirmelerini önerdi. Apple pil fiyatlarında indirime giderek bunu bir iyi niyet göstergesi olarak lanse etse de pil değişikliğinin de bir bedeli ar. Amerika’da pil değiştirmek 99 dolarken bu olaylardan sonra 29 dolara mal oluyor. Türkiye’de ise bu rakamlar 319 liradan 120 liraya çekildi.

Kullanıcılar bu indirimden de memnun değil. Önce bilerek telefonları yavaşlatmanın, daha sonra ise bu hatanın düzeltilmesi için pil değiştirme ücreti ödemenin doğru olmadığını söylüyorlar.

Bu durum Apple’a itibar kaybettirdiği gibi bir çok maddi kayıp da getirecek gibi görünüyor. Aplle’ın durumu kabullenmesinin ardından Violetta Mailyan ve bir grup avukat ise rekor tazminat istedi. Mailyan, 999 milyar 999 milyon 999 bin dolarlık (4 trilyon TL) talep ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM