Yerli Savaş Uçağında Kritik Seneye Girildi

Yerli Savaş Uçağında Kritik Seneye Girildi

Tai – Türk havacılık ve feza sanayii a.ş. Tarafınca geliştirilmeye devam edilen ulusal savaş uçağı projesi tfx için önemli yıla girildi. Son yılların en önemli parçalarından motor ve kritik sonuç uçuş sistemlerine dair ihalenin bu sene içerisinde yapılacağı açıklandı.

Türk silahlı kuvvetleri tarafınca uzun zamandır kullanılan f-16 uçaklarının 2030 yılından itibaren kademeli olarak emekliye ayrılacak olması nedeniyle harekete geçen tai, ordunun gereksinimlarını karşılamak adına ulusal muharip savaş uçağı projesini başlatmıştı. Türkiye’nin ABD, rusya ve çin’den sonrasında beşinci nesil tayyare geliştirebilen ilk ülke konumuna gelmesini de sağlayacak olan proje kapsamında tfx’in, düşük görünürlük, dahili tabanca yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal ayrımındalık ve sensör füzyonu şeklinde özelliklerinin olması planlanmıştı.

Tayyare için ilk adım geçtiğimiz sene atılmış, tai ve bae systems arasında ulusal muharip uçak (mmu) için ilk prototipin geliştirilmesi ismina anlaşma imzalanmış ve tfx ilk defa gün yüzüne çıkmıştı. Yapılan ilk anlaşmadan sonra çalışmalarını sürdüren tai, bu sene içerisinde uçak için daha önemli ismimlar atılacağını kaydetti. Yakın vakit sonra yapılacak ihaleyle birlikte uçağın motorunun seçilmesi beklenirken, en güçlü talibin tusaş motor sanayii aş (tei) ile kale grubu-rolls-royce ortaklığı bulunduğunun da altı çizildi.

Proje için önemli  bir başka adım ise tai’nın başlattığı burs oldu. Odtü, star teknik ve itü gibi üniversiteler başta olmak üzere birkaç üniversiteden seçilen mühendislerin yurt dışına gönderileceği ve savaş uçağı geliştirme üzerine öğrenim aldıktan sonrasında ülkenin yetişmiş eleman ihtiyaçlarını karşılayacakları da açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM