Yunan geleneksel ahşap tekne yapımcıları azalan bir zanaat

Yunan geleneksel ahşap tekne yapımcıları azalan bir zanaat

Tekne yapımcıları 11 Haziran 2021, Sisam adası Karlovasi’deki bir tersanede dev bir odun taşıyor. Yunanistan’ın Sisam adası bir zamanlar geleneksel ahşap teknelerin önemli bir üretim merkeziydi, el yapımı gemiler silinmez bir şekilde Yunanistan imajıyla bağlantılıydı. Ancak tamamen elle yapılan bu gemileri tasarlama ve inşa etme sanatı tehdit altında. Plastik ve fiberglas teknelerin bakımı daha ucuz olduğu için daha az insan ahşap tekneler sipariş ediyor.

DRAKAIOI – Bir ada dağının ormanlık yamaçlarında, sabahın erken saatlerinde sisi zirvesinin etrafında dönüyor, geleneksel bir Yunan ahşap teknesinin kusursuz formu ortaya çıkıyor: bir kayık ya da benzerleri bu denizlerde yüzlerce yıldır yelken açan bir kaiki.

Her ahşap kiriş, her kalas, tek bir adam tarafından kesilmiş, budanmış ve şekillendirilmiş, babadan oğula, amcadan yeğene nesiller boyunca aktarılan teknikler kullanılarak çekilmiş ve yerine çivilenmiştir. Ama şimdiki nesil son olabilir.

Turist broşürlerini, kartpostalları ve sayısız tatil fotoğrafını süsleyen ahşap tekneler, Yunan manzarasının ayrılmaz bir parçasıdır. Balıkçı tekneleri olarak, kargo, canlı hayvan ve yolcu taşımak için ve gezi teknesi olarak yüzyıllardır Yunanistan’da yelken açıyorlar.

Ancak tamamen elle yapılan bu gemileri tasarlama ve inşa etme sanatı tehdit altında. Plastik ve fiberglas teknelerin bakımı daha ucuz olduğu için daha az insan ahşap tekneler sipariş ediyor. Ve gençler, yıllarca çıraklık gerektiren, fiziksel ve zihinsel olarak yorucu ve belirsiz bir geleceği olan bir mesleğe katılmakla pek ilgilenmiyorlar.

Bir zamanlar büyük bir üretim merkezi olan Doğu Ege adası Samos’ta kalan son tekne yapımcılarından biri olan Giorgos Kiassos, “Maalesef mesleğin yavaş yavaş öldüğünü görüyorum” dedi.

“Bir şey değişmezse, böyle bir işi yapan kimsenin kalmadığı bir zaman gelecek. Yazık, gerçekten yazık,” dedi Kiassos, ceviz ve yabani dut ağaçlarının arasında iki tane üzerinde çalıştığı dağdaki tersanesinde verdiği kısa molada: 14 metrelik (45 fit) bir gezi teknesi ve 10 metrelik bir gezi teknesi. metre (yaklaşık 30 fit) balıkçı teknesi.

Tekneler sipariş üzerine üretiliyor, büyüğü 60.000 Euro’ya (70.000$), küçüğüne ise 30.000 Euro’ya (35.000$) mal oluyor.

Samos kayıkları hem işçiliği hem de hammaddesi ile ünlüdür: yüksek reçine içeriği onu dayanıklı ve ağaç kurduna karşı daha dirençli kılan bir çam türünden kereste. Birkaç on yıl önce, adayı çevreleyen çok sayıda tersane, önemli bir istihdam kaynağı sağlıyor ve tüm toplulukları besliyor. Şimdi sadece dört tane kaldı.

“Evet, bu bir sanat ama aynı zamanda ağır bir iş, zor bir iş. Yorucu olan el emeği ve şimdi gençler, hiçbiri takip etmiyor” dedi Kiassos. 23 yaşındaki oğlunu öğrenmeye teşvik ediyor, ancak özellikle ilgilenmiyor. Onun yerine tüccar kaptan olmayı umuyor.

Yunan geleneksel tekne yapımı üzerine doktorası olan bir mimar olan Kostas Damianidis, Yunanistan genelinde gemi yapımcıları veya geleneksel tekne yapımcılarındaki dramatik düşüşün birkaç nedeni olduğunu söyledi.

“Yavaş yavaş ölmekte olan geleneksel bir zanaat ama yine de basit bir üretim veya tedarik işiymiş gibi muamele görüyor. Devletten hiçbir destek yok” dedi.

Dahası, Yunanistan’ın da üyesi olduğu Avrupa Birliği, ülkenin balıkçı filosunu azaltmanın bir yolu olarak yıllardır bu gemilerin fiziksel olarak imha edilmesini sübvanse ediyor. Uygulama, bazıları korumacılar tarafından benzersiz sanat eserleri olarak tanımlanan binlerce geleneksel balıkçı teknesinin buldozerler tarafından parçalanmasına yol açtı.

Damianidis, politikanın “ahşap gemi inşasına büyük bir darbe” olduğunu söyledi. “Eski tekneler olabilirler ama bu, zanaatın küçümsenmesidir. Bir genç, tahta kayıkları işe yaramaz şeyler olarak parçaladıklarını gördüğünde, neden onları yapmayı öğrenmekle uğraşsın ki?”

yunan-geleneksel-ahşap-tekne yapımcıları-a-azalan-zanaat0
Samos adasında kalan son tekne yapımcılarından biri olan Giorgos Kiassos, 10 Haziran, Drakaioi köyündeki dağ kayıkhanesine bakıyor. [AP]
Yaratıcıları için yıkım yürek parçalayıcı.

“Kötü bir şey, çok kötü. Çünkü bu sanat en iyilerinden ve en zorlarından biridir. Eski bir sanat,” dedi emekli tekne yapımcısı Giorgos Tsinidelos. Şimdi 75 yaşında, büyükbabasının Samos’taki tersanesinde 12 yaşında çalışmaya başladı. Yunanistan’ın ana limanı Pire yakınlarındaki Perama’nın ana gemi inşa bölgesine taşınmadan önce yıllarını çırak olarak geçirdi.

“Bu işi bir iki yılda öğrenmiyorsunuz. Uzun yıllar sürer” dedi. “Odun alıp bir şaheser, bir tekne yarattığınızı unutmayın.”

Gemi yapımcılarının sayısının hızla azalmasındaki bir diğer önemli faktör de herhangi bir örgün eğitimin olmamasıdır.

Damianidis, “Gençler, kendilerinin küçük bir tekne, bir kaiki yapabilmeleri için, genellikle beş yıl, altı yıl boyunca yaşlı zanaatkarların yanında öğrenmeleri gerekir,” dedi. “Tekne yapım okulu yok.”

Damianidis, Sisam’da kurulmakta olan yeni bir Ege Tekne Yapımı ve Denizcilik El Sanatları müzesinin küratörüdür ve müzede Yunanistan’da ilk olacak geleneksel bir tekne yapım okulunun açılmasını umuyor.

Bu, aynı zamanda, yetenekli asistan eksikliği nedeniyle şu anda çoğunlukla yalnız çalışan Samos’un son tekne yapımcılarına da yardımcı olabilir.

Kiassos, “Deneyimli birinin olması önemlidir, çünkü özellikle tekneyi [inşa etmenin] ilk aşamalarında bir hata yaparsanız, tekne sonuçta olabilir – yani, bir tekneden çok bir havuza dönüşebilir,” diye kıkırdadı Kiassos.

Tsinidelos ve mevcut tüm tekne yapımcıları gibi Kiassos da genç yaşta başladı. Şimdi 47 yaşında, 30 yıldan fazla bir süredir çalışıyor ama hâlâ öğrendiğini söylüyor. Bir okul çocuğu olarak, amcasının tersanesinde oturur, kütüklerin güzel gemilere dönüşmesini izlerdi. 16 yaşında okulu bitirirken orada çalışmaya başladı.

Ağaçları devirmek için doğru mevsimin ne zaman olduğunu, doğal kavisli kerestenin ne zaman kullanılacağını ve her bir parçanın teknede nereye gitmesi gerektiğini öğrendi. Bunu yanlış anlarsanız, gemi problemlerle sonuçlanabilir, diye açıklıyor. Doğru anlayın ve yaratılışı güzellik, işlev ve dayanıklılığı bir araya getiriyor.

Üretime harcanan zaman ve çaba, tekne yapımcılarının genellikle kreasyonlarıyla bir bağ oluşturması ve sonunda onları sahiplerine teslim etmesi anlamına gelir.

Kiassos, her tekneyi bitirip bir sonrakine başlamak için can attığını söylüyor.

“Ama gittiğinde, bir şekilde üzgünüm. Evet, onu suda gördüğümde mutlu olacağım ve her şeyin yolunda olduğunu gördüğümde, ama sanki bir şey gidiyormuş gibi – bir parçam gibi, bunu nasıl söyleyebilirim?” Kelimeleri kavrar. “Söyleme şeklim biraz garip gelebilir ama durum böyle.”

Mesleğinin geleceğine ilişkin kasvetli görünüme rağmen, 45 yaşındaki bir başka Samos tekne üreticisi olan Andreas Karamanolis umutlu olmaya devam ediyor.

“İnsanların ahşap tekneye geri döneceğine inanıyorum. Buna inanmak istiyorum. Çünkü gerçek şu ki, başka hiçbir tekne ahşap teknenin dayanıklılığına sahip değil. Plastik olanlar değil, hiçbiri değil” dedi. “Ahşap, yaşayan bir organizmadır, kaç yıl kullanırsanız kullanın, yaşamaya devam eder.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM