2018 Tapu Harcı Ne Kadar ?   

2018 Tapu Harcı Ne Kadar ?  

Başta konut olmak üzere diğer taşınmazların alım-satımında devletin hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil etmiş binde 40 oranındaki  vergiye tapu harcı denir. Bu binde 40 oranı alıcı ve satıcı arasında iki eşit pay olan binde 20 şeklinde paylaşılmıştır.  Ama 2018 yılında yapılan bir düzenleme ile binde 4 olan tapu harcı binde 30 oranına indirilmiştir. Bu sayede alıcı ve satıcı ödemek durumunda olduğu harcın %25’inden kurtulmuş olmaktadır. 2018 tapu harcı ne kadar adlı makalemizi  bu yönde kaleme alarak, tapu harçları konusunda size ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Ne Kadar Tapu Harcı Öderim?

Tapu harcı ücretleri ile ilgili olarak ayrı ayrı kalemlerde yapılan bazı tahsilatlar vardır. Bu tahsilatlar içinde en çok para tutan da tapu harcının kendisidir. Tapu harcı dışında ayrıca damga vergisi de alınmaktadır.  Damga vergisi 2016 yılı için en son olarak binde 81 oranında belirlenmişti. Ama yapılan ek düzenlemede tek seferliğe mahsus olmak üzere bütün satışlardan damga vergisi alınmayacaktır.

Emlak satışlarında ödenecek harç tutarına gelecek olursak;  mülk satışlarında devlet yapmış olduğu son indirimle birlikte alıcıdan binde 15 ve satıcıdan da binde 15 oranında tapu harcı alacaktır. Peki bu ne anlama gelmektedir?

Bu indirim oranının daha iyi anlaşılması için size birkaç örnek verelim.

300.000 TL’lik bir konutun daha önceki toplam tapu harcı 12 bin TL iken yeni yapılan indirimle sadece 9 bin TL olarak belirlenmiştir. Yani sadece tapu harcı sayesinde 3 bin TL indirim kazanıyorsunuz. Aynı şekilde damga vergisini ise hiçbir şekilde ödemiyorsunuz.

200.000 TL’lik bir ev için de ödemeniz gereken eski tapu harcı 8 bin TL iken, yeni düzenleme ile bu tapu harcı 6 bin TL’ye düşürülmüştür.

Tapu Harcını Kim Öder?

Mevcut yasal düzenlemeye göre tapu harcı hem alıcı hem de satıcı tarafından iki eşit pay halinde ödenir. Normalde alıcı binde 20 ve satıcı da binde 20 tapu harcı öderler. Fakat yapılan düzenleme ile 2018 tapu harçlarında indirime gidildi ve alıcı için binde 15, satıcı için de bin de 15 oranında bir ücret belirlendi.

Bu ücretin kimin ödeneceği  yönetmeliklerle sabit olmasına rağmen ülkemizde genellikle yapılan anlaşmalar gereği tapu harçlarının tamamı alıcılar tarafından karşılanmaktadır. Yani evin değerinin binde 30’u kadar parayı alıcının kendisi karşılar. Dediğimiz gibi alıcının bunun tamamını karşılama gibi bir zorunluluğu yoktur; fakat mülkü satın almak istiyorsa satıcının da bu isteğini çoğu zaman yerine getirir.

2018 Yılında Tapu Harçlarında İndirim Yapıldı

 

Tapu Harcı Cezası Ne Kadar?

Mülk satışlarında hem alıcılar hem de satıcılar devlete ödeyecekleri vergiyi azaltmak için yasal olmayan bazı işlemler yaparlar. Özellikle evin noter satışında, gerçek değeri değil de çok daha az bir değerde satışı yapılır. Örneğin 400 Bin TL olan bir evin mevcut tapu harcı 12 bin TL iken, aynı evi alıcı ve satıcı noterde 200.000 TL olarak gösterirse o zaman 6 bin TL tapu harcı ödenir. Bu da aslında yasal olmayan bir işlemdir. Ve tespit edildiğinde cezai yaptırımı vardır.

Tapu harç cezasının miktarına gelecek olursak; tapu harç cezaları oldukça ağırdır. Tapu harç cezaları belirlenirken öncelikle mülkün gerçek değeri ile yalan beyan olarak sunulan satış değeri birbirinden çıkarılır. Ortaya çıkan miktar tam üç ile çarpılıp tapu harç cezası çıkarılır. Sadece bu kadarla sınırlı değildir. Ayrıca ödenmeyen harç miktarı da yine 3 ile çapılır ve cezaya eklenir. Faizlerin de yansıtılması sonrası işlemler tamamlanır.

Tapu Harç Cezası Zaman Aşımı

Tapu devir işlemlerinde vergi kaçırmak için yapılan usulsüzlükler tespit edildiğinde hemen cezai işlem uygulanır.  Ama Anayasamızda var olan zaman aşımı kavramı tapu harçlarında da mevcuttur. Tapu harçlarında zaman aşımı 5 yıldır. yani herhangi bir suç işlense dahi aradan beş yıl geçerse bu cezadan düşürülür. Yani dosya rafa kaldırılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM