75 Lira Harçlık Ve İşsiz Gençlere Meslek

75 Lira Harçlık Ve İşsiz Gençlere Meslek

Hükümetin gençlere yönelik yeni programını açıklayan Erdoğan, işsiz gençlere 75 lira harçlık desteği ve 18-29 yaş arasındaki gençlerin İŞKUR vasıtası ile meslek edinmesi yönündeki çalışmalar başladı.

kredibanka.net / Haber Merkezi Ekonomi Masası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkedeki işsizlik sorununa çözüm bulmak adına başlatılan istihdam teşviklerinin süreceğini açıkladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye olan firmalardan bir fazla istihdam sağlanması konusunda söz alındığını, bu durumun da büyüme rakamlarına olan olumlu etkilerini hatırlatan Erdoğan, “şimdi büyüme rakamları ikiye katlandığına göre iki fazla istihdam istiyoruz.” dedi. Erdoğan bu konuşmasının devamında genç işsizlere de günde 75 lira harçlık desteği verilerek istihdamın artırılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği günlük 75 lira harçlık desteğinin de hangi şartlarda alınabileceği ortaya çıktı. İŞKUR aracılığı ile açılacak olan iş başı eğitimlerinden, Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama gibi teknolojinin geliştirilmesine katkı sağlayacak alanlarda kurslara katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere 9 aya kadar olan değişen sürelerde günlük 75 lira harçlık verilecek. Bazı firmalar İŞKUR‘un ilanına istinaden kurs açmak için başvurulara başladı.

İŞ Başı Eğitimlere Katılmak İçin Gerekli Şartlar

İŞKUR tarafından işsizlerin iş sahibi yapılması için bir çok eğitim düzenleniyor. Bu eğitimlerden bir tanesi olan iş başı eğitimlerine katılabilmek için kişilerde bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar; 15 yaşını bitirmiş olmak, işsiz olmak, iş verenin birinci derece akrabası ve eşi olmamak, emekli olmamak. Ayrıca bu eğitimleri vermek üzere başvuran iş yerlerinin son 3 aylık dönemde çalışanı olmamak, son bir ay içerisinde uzun vadeli sigorta primi yatırılmamış olmak ve iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden daha önce yararlanmamış olmak şartları aranıyor.

İş Başı Eğitiminde Günlük Harçlık Ne Kadar

İş başı eğitim programlarına katılan vatandaşlarımız, eğitimin sonunda aldıkları sertifika ve meslek sahibi olma şansının yanında, bu eğitim süresince maddi olarak da destekleniyor. Normal vatandaşlarımız 54 lira alırken, öğrenciler 40,5 lira, işsizlik ödeneğinden faydalananlar ise 27 lira günlük harçlık desteği alıyorlar. Tüm bunların yanında bu eğitime katılan vatandaşlarımızın, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primiyle, genel sağlık sigortası primi ödeniyor. Bu programa dahil olarak İş başı eğitimlerinden faydalanarak meslek sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine başvurarak programa dahil olabilirler.

İŞKUR tarafından yürütülen bu program dahilinde verilecek eğitimlerin süreleri ise, Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya çıkartılacak. Diğer sektörlerde de işbaşı eğitim programları 3 ay uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
işkur

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM