Venezuela Kripto Para Piyasasına Giriyor

Venezuela Kripto Para Piyasasına Giriyor

Ekonomik olarak çok zor zamanlar geçiren Venezuela çıkış yolunu kripto para piyasasına girmekte arayacak.

kredibanka.net / Haber Merkezi Ekonomi Masası

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, piyasaya sürmeye hazırlandıkları kripto para ile ilgili bazı detayları açıkladı. Maduro, bu kripto para biriminin petrole endeksli olacağını, ilk etapta 100 milyon adet basılacağını ve 59,07 dolardan işlem göreceğini açıkladı. Kripto para biriminin ismi ise, petrole endeksli olduğundan Petro olacağını söyledi.

Yeni kripto para birimi Petro’nun çok kısa zaman içerisinde piyasada olacağını açıklayan Maduro, Petro’nun fiyatının Venezuela’da petrolün variline endeksli olacağını söyledi. Venezuela’da petrolün varili kaç paradan işlem görüyorsa Petro‘da aynı paradan işlem görecek.

Toplam hacim olarak ise yeni kripto para birimi olacak olan Petro, 5 milyar 900 milyon dolar gibi bir hacme sahip olacak.

Perto’nun herhangi bir borsa’da işlem görüp görmeyeceği ise henüz belli değil. Venezuela dünya üzerindeki ülkeler arasında enflasyona en çok maruz kalan ülke. Kasım ayına kadar gerçekleşen enflasyon yüzde 1369. 2017 toplam enflasyonunun ise yüzde 2 bin’i aşması bekleniyor.

Kripto para piyasasına yeni girecek olan Petro 59,07 dolardan işlem görecek. Bu piyasanın hacimsel lideri olan Bitcoin 16 bin dolar değerinde, ikinci sırada olan Ripple 2,66 dolardan işlem görürken, Ethereum ise 1001 dolar.

Venezuela’nın böyle bir girişimde bulunmasının nedeni ise ülkede yaşanan ekonomik kriz. Venezuela buradan elde edilecek olan gelir ile ülke ekonomisine katkı sağlamayı planlıyor. Ayrıca Petro piyasaya çıkarsa ilk resmi kripto para olma özelliğine de sahip olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM