AB sınır kurumu göçü tamamen durdurmanın imkansız olduğunu söyledi

AB sınır kurumu göçü tamamen durdurmanın imkansız olduğunu söyledi

2024’te toplam varışların artmasını bekleyen ve insanların hareketini tamamen durdurmanın imkansız olduğunu söyleyen bloğun Frontex sınır dairesine göre, Batı Afrika’dan AB’ye düzensiz göç Ocak ayında yılda on kattan fazla arttı.

Frontex başkanı Hans Leijtens, AB genel müdürü ve İspanya başbakanının Perşembe günü Avrupa için önemli bir hareket noktası haline gelen Moritanya’ya yapacağı gezi öncesinde Varşova ofisinde konuştu.

Göçün en önemli konu olduğu AB çapında Haziran ayında yapılacak parlamento seçimleri hakkındaki soruya eski Hollandalı sınır muhafızı, Reuters’e düzensiz varışları tamamen durdurmanın gerçekçi olmadığını söyledi.

“Göç küresel bir olgudur. Göçü yönetmemiz gerekiyor çünkü Avrupa’ya yönetilemeyen göçle baş edemiyoruz” dedi. “Ama tam bir duraklama; benim için bu çok zor görünüyor, hatta imkansız.”

Leijtens, bloğun dış sınırlarının düzenli yönetiminin, zorluklarla yüzleşmek için gereken daha geniş bir “Avrupa portföyünün” önemli bir parçası olduğunu söyledi ve AB’nin kalkınması ve yabancı ülkelere diğer yardımların gerekliliğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Frontex, 2016’dan bu yana en yüksek sayı olan 380.000 düzensiz sınır geçişi kaydetti. Bu, Leijtens’in 2024’te devam ettiğini gördüğü bir trend olan 2020 Kovid salgınının en düşük seviyesinden bu yana art arda bir büyüme yılına işaret etti.

Sahra altı Afrika’dan daha fazla insanın Avrupa’ya gitmeye çalışmasını beklerken, “Rakamların düşmesi açısından yeni bir eğilim olacağını sanmıyorum” dedi.

“Pek telaşlı görünmek istemem ama bunun doğruluğu kanıtlanabilecek bir varsayım olduğunu düşünüyorum.”

Savaşlardan kaçanlar, 2022’den bu yana Rusya’nın işgalinden kaçan milyonlarca Ukraynalıyı barındıran AB’ye sığınma hakkına sahip. Afrikalılar çoğunlukla işçi göçmeni olarak görülüyor ve blok, bu tür gelişleri sıkı bir şekilde takip etmek istiyor.

Reuters, Frontex’in Ocak ayı verilerini resmi yayınlanmadan önce gördü. Atlantik rotasının AB’ye giden en yoğun düzensiz göç yolu olduğunu ve geçen ay gelen toplam yaklaşık 14.000 kişinin neredeyse yarısını temsil ettiğini gösterdi.

Veriler, genel olarak düzensiz varışların yıllık bazda çok az düştüğünü ve Aralık ayına göre üçte bir oranında düştüğünü, kış aylarında ise genellikle düşük rakamlar görüldüğünü gösterdi.

Yaz aylarında ise durum tam tersidir. BM verileri, geçen yıl Avrupa’ya giderken 3.700’den fazla göçmenin öldüğünü gösteriyor; en ölümcül felaketlerden bazıları İtalya’nın sahil kasabası Steccato di Cutro ve Yunanistan’ın Pylos adası açıklarında meydana geldi.

Seçimler

Çoğunluğu Suriyeli mülteciler olmak üzere bir milyondan fazla insanın 2015 yılında Akdeniz üzerinden gelerek bloğu hazırlıksız yakalamasından bu yana AB genelinde göçmenlik karşıtı söylem arttı.

İspanya’nın Kanarya Adaları, geçen yıl rekor sayıda varış bildirdi; bu, göçü azaltma vaatleriyle seçim kampanyalarında belirgin bir şekilde ortaya çıkan devam eden zorlukların bir örneği.

Leijtens, başarısız sığınmacıların etkili geri dönüşlerinin sayısını artırmanın Avrupalıların güvenini yeniden inşa etmenin anahtarı olduğunu söyledi.

“Güvenilir bir geri dönüş operasyonunun hem Avrupa’da yaşayanlara hem de göçmenlere gösterilmesi çok önemli. Eğer korumamıza ihtiyacınız yoksa… geri gönderileceksiniz.”

Bloğun feshedilmiş göç ve iltica kurallarının elden geçirilmesi olan yeni AB Göç Paktını memnuniyetle karşıladı, ancak 27 üye devletin geri dönüş konusunda daha fazla işi olduğunu vurguladı.

Kendisi, Frontex’in, İtalya ile yapılan yeni bir anlaşma kapsamında, Arnavutluk’ta göçmenler için merkezler inşa etmek üzere Arnavutluk’a dahil olma yetkisinin bulunmadığını söyledi; bu, Roma’nın göçü azaltma çabalarının bir parçasıydı.

Sonunda eleştiriler üzerine istifa eden Leijtens’in selefi döneminde Frontex, insan hakları ihlallerine karıştığı yönünde çok sayıda suçlamayla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık bir yıl görev yaptıktan sonra Leijtens, Frontex’in insan haklarını “DNA’mızın bir parçası” olarak görmesini istediğini söyledi.

“İhlaller varsa sonuçları da olur” dedi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM