ABD, gerginlik hafifledikçe Irak birliklerini azaltma sözü verdi

ABD, gerginlik hafifledikçe Irak birliklerini azaltma sözü verdi

ABD, 11 Haziran’da , iki ülke arasındaki sürtünme Bağdat’ta yeni bir ABD dostu prömiyerde hafiflediğinden, önümüzdeki aylarda Irak’taki askerleri azaltacağını söyledi.

İki ülke on yıldan uzun bir süredir ilk stratejik diyaloglarını sürdürürken ABD, mücadele eden Irak ekonomisini desteklemek için destek sözü verdi.

Ocak ayında Bağdat’taki ABD grevi sonrasında İranlı general Qasem Soleimani ve Irak komutanı Abu Mahdi el-Muhandis’i öldüren gerginlikler, Bağdat’taki milletvekilleri ülkedeki yaklaşık 5.200 ABD askerinin sınır dışı edilmesini talep etti.

Başkan Donald Trump, sakat bırakan yaptırımları tehdit ederek yanıt verdi ve ABD askeri kaynaklarına göre Washington, roketler için suçlanan gruplara karşı geniş bir bombalama çılgınlığı planlamaya başladı.

Ortak bir açıklamada ABD, 2014’te ordusunun Irak’a dönmesinin nedeninin – İslam Devleti grubundan aşırılık yanlılarını yenerek – önemli bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ortak bir açıklamada, “İki ülke IŞİD tehdidinin ortadan kaldırılması yönünde kaydedilen önemli ilerlemeler ışığında önümüzdeki aylarda ABD’nin Irak’tan gelen kuvvetleri azaltmaya devam edeceğini kabul etti.” Dedi.

Diyerek şöyle devam etti: “ABD, Irak’ta daimi üsler veya daimi bir askeri varlık aramadığını veya istemediğini yineledi.”

Koalisyon, son aylarda, bir düzineden aşağı, sadece üç üsse konsolide oldu.

Öncesinde ortaya çıkan ortak açıklama rakamlar vermedi ve Perşembe günkü diyalog kısa sürdü, Orta Doğu’nun en iyi ABD diplomatı David Schenker ile gazetecilere delegasyonların birliklerin azaltılması için bir zaman çizelgesi tartışmadıklarını söyledi.

Koronavirüs seyahat kısıtlamaları nedeniyle, Bağdat’ta gerçekleşmesi beklenen üst düzey görüşmeler kısa bir çevrimiçi başlama oturumuna indirgenmiştir.

ABD ve bölgedeki müttefikleriyle yakın bağları olan eski bir casus şef olan Mustafa Kadhemi, Mayıs ayında Irak’ın prömiyeri olarak dizginleri ele geçirmesinden bu yana gerilimler büyük ölçüde sakinleşti.

İki Iraklı yetkili, Kadhemi’nin bu yıl Beyaz Saray’a davet edildiğini, selefi Adel Abdel Mahdi’nin hiç almadığı diplomatik bir zeytin dalı olduğunu söyledi.

Yetkililerden biri, “Önceki hükümetle ilişkide güven eksikliği vardı.” Dedi.
Irak’taki ortak açıklamada, Trump yönetimi için en büyük düşman olan İran’a bağlı paramiliter gruplara suçlanan bir roket ateşi barajı gören ABD üslerini koruma sözü verildi.

Amerika Birleşik Devletleri, geçen yıl işsizlik ve yolsuzluğa karşı büyük protesto gösterileriyle sarsılan Irak’taki yatırımları teşvik edip ekonomik reformları teşvik etmek isteyeceğini söyledi.

Schenker, “Yeni hükümeti, COVID-19 ve azalan petrol gelirlerindeki zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak için uluslararası finans kurumları aracılığıyla destekleyeceğiz.” Dedi.

Irak ekonomisi neredeyse sadece petrol ihracatına dayanıyor, fiyatların düşmesi ve düşük talep hükümetin sekiz milyon Iraklı’ya ücret, emekli maaşı ve refah ödeme yeteneğini büyük ölçüde daraltıyor.

Kadhemi sorumlu olduktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri Amerikan yaptırımlarından feragat ederek Irak’ın İran’dan gerekli gazı ithal etmeye devam etmesine izin verdi, ancak Eylül ayında muafiyet sona erdi.

Orta Doğu Enstitüsü’nde bir analist ve Bağdat’ta bir ABD diplomatı olan Robert Ford, 2008’de ABD’yi irdeleyen ve ABD’yi irdeleyen “ABD-Irak ikili ilişkilerinin tümü tek bir günde düzeltilmeyecek” dedi. Saddam Hüseyin’i devirmek için 2003 işgalinden sonra başlayan işgalden çekilme.

“Ama bir keresinde, doğru zamanda doğru yerde doğru insanlara sahipmişiz gibi görünüyor,” dedi.

Dramatik veya ani bir düşüş, koalisyonun son haftalarda saldırıları arttıran IŞİ uyuyan hücrelere karşı Irak’taki bir mücadeleyi destekleme çabalarını engelleyebilir.

Koalisyondan üst düzey bir Amerikalı yetkili AFP’ye verdiği demeçte, “Diyalogdan çıkan her şey stratejik ilişkimizin geleceğini belirleyecek.” Dedi.

“Hala gözetleme uçağı uçacak mıyım, uçmayacak mıyım? Hala istihbaratımızı istiyor musunuz?” ekledi.
Diğer koalisyon ülkeleri yakından izliyor.

Batılı bir diplomat AFP’ye verdiği demeçte, “ABD’nin koalisyon üyesi olmayan kişilerin Irak’ta bulunabilmeleri ABD’nin kalıp kalamayacağına bağlı. Biz de bu diyaloğa bağlıyız.” Dedi.

İran yanlısı El Fetih bloğu sözcüsü Ahmad el-Assadi, yabancı birliklerin ayrılması için altı aylık bir süre için ısrar etti.

8 Haziran ve 10 Haziran’da haftalar süren sakinliğin ardından Bağdat havaalanı ve Amerikan büyükelçiliği yakınlarında iki roket çarptı.

Fakat retorik her zamankinden daha fazla huyluydu, hatta Kataeb Hizbullah, hatta ilk oturumdan sonra görüşmelerde resmi bir tutum alacağını söyleyerek bile.

Ford, “Bu gruplar, Kadhemi’ye Amerikalılar ile biraz yer açacak şekilde yeniden batıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM