Piyasalar ikinci dalgadan korktuğu için Latin Amerika virüsü vakaları en yüksek 1,5 milyon

Piyasalar ikinci dalgadan korktuğu için Latin Amerika virüsü vakaları en yüksek 1,5 milyon

Coronavirus pandemisinin giderek yaygınlaştığı Latin Amerika’da endişe verici bir sosyal kriz oluşuyor, uzmanlar uyarıyor, ABD’de ikinci bir dalga korkusu küresel pazarlardan titreme gönderdi.

Orta ve Güney Amerika’da 1,5 milyondan fazla insan enfekte oldu – bunların 70.000’i zaten öldü – özellikle de sert vuruşlu Brezilya’da hastalığın yavaşladığına dair hiçbir belirti yok.

BM Latin Amerika ve Karayipler Ekonomi Komisyonu (ECLAC), krizin bölgenin “tarihin en kötü durgunluğunu” kışkırttığını söyledi.

ECLAC genel sekreteri Alicia Barcena, “Bölgenin bu krizden daha fazla borç, daha fakir, açlık ve daha fazla işsizlikle çıkabileceğinden endişe duyuyoruz.

Brezilya toplumundaki kırık çizgileri zaten belli.

Aşırı sağ Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, salgın hastalığının ölçeğini COVID-19’u “grip” olarak nitelendirerek defalarca küçümsedi.

Bu duruşu protesto eden Perşembe günü kampanyacılar, yetkililerin “yetersizliği” olarak adlandırdıkları şeyi kınamak için Rio de Janeiro’daki Copacabana Plajı’nda her biri siyah bir haç ile işaretlenmiş 100 mezar kazdı.

Antonio Carlos Costa, “Cumhurbaşkanımızdan tavır değişikliği talep etmek için buradayız… kim milletimizin tarihinin en zor anı ile karşı karşıya olduğunu anlamalı” dedi.

In ABD Başkanı Donald Trump yeniden seçilme mitinglerin bir dizi bu ay için planlar duyuran ekonomiyi yeniden açılması devam etmek ücret lider oldu.

Bu, pandeminin orada evcilleştirilmediğine, 2 milyondan fazla enfeksiyon ve 114.000 ölümle işaret ediyor.
Rakamlar Texas, California, Arizona ve Florida gibi önemli eyaletlerde yeni enfeksiyonlarda artış gösterdi.

Hisse senetleri ve petrol, ana piyasa endeksinin son hafızasındaki en kötü günlerinden birini kaydetmek için neredeyse yüzde 7 düştüğü Amerikan piyasalarını hesaba kattığı bir günün ardından Asya ticaretinde 12 Haziran’da battı.

Virüs ve bunun sonucunda ortaya çıkan kilitlenmeler ABD işsizliğinde artışa neden oldu – Mart ayının ortasından bu yana 44,2 milyon kişi işten çıkarıldı – ancak borsalar haftalardır Main Street’teki kötü haberi görmezden geldi.

Analistler birçok söyleyerek yatırımcılar kaçmış ile karşısında devletler ve ülkeler olarak V-şekilli toparlanma umutları öncesinde kendilerini, hızlanma Mart ayından bu yana yüzde 50 kadar büyük bir sonra gelen büyük düşme, kar alma suçladı Avrupa yeniden.

Ancak Cenevre’deki bir törende Dünya Sağlık Örgütü şefi Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın güvenlikten çok uzak olduğu konusunda uyardı.

“Savaş bitmedi. Çoğu insan bu virüse karşı duyarlı ve diriliş tehdidi hala gerçek.”

Bu, özellikle, Afrika da dahil olmak üzere, hastalığın yayılmasının hız kazandığı dünyanın daha yoksul bölgelerinde olduğu gibi.

WHO’dan Matshidiso Moeti, “Kıtadaki ilk 100.000 vakaya ulaşmak 98 gün, 200.000 vakaya taşınmak sadece 18 gün sürdü.” Dedi.

Hindistan’da uzmanlar, ülkenin zirveden hala çok uzak olduğunu söylüyorlar.

Yeni Delhi’deki Max Smart Süper Özel Hastane’deki bitkin doktorlar, vaka sayısı artmaya devam ederse başa çıkamayacaklarını söyledi.

“Hepimiz en iyisini umuyoruz, ama zihinsel ve fiziksel olarak en kötüye hazırız,” dedi Dr Deven Juneja.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF 12 Haziran’da virüsün uzun vadeli etkileri on milyonlarca fakir insanın hayatını mahvedebilir.

ILO şefi Guy Ryder, “Pandemi salgını aile gelirlerine zarar verirken, destek olmadan çoğu çocuk işçiliğine başvurabilir.” Dedi.

İki grup, çocuk işçiliğinde kilitli olan çocuk sayısının 2000 yılından bu yana 94 milyon azaldığını kaydetti.
Ancak “COVID-19 salgını, geri izleme için çok gerçek riskler oluşturuyor.”

Dünya Bankası’na göre, aşırı yoksulluk içindeki insanların sayısı potansiyel olarak bu yıl sadece 60 milyona kadar fırlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM