Almanya’daki Suriyeli mülteciler Türkiye’ye dönüyor

Almanya’daki Suriyeli mülteciler Türkiye’ye dönüyor

Yerel basında 12 Nisan ‘da çıkan haberlere göre, Almanya’ da artan sayıda Suriyeli mülteci, yeni bir Alman mevzuatı aile birleşimi için yeni engeller getirdiği için Türkiye ‘ye dönmeye çalışıyor.

Alman hükümeti yakın zamanda Suriyeli mültecilere yönelik aile birleşmesini frenlemek için daha sıkı önlemler aldı, bunların birçoğu “iştirak koruması” verildi.

Alman yayın kuruluşu ARD, muhabirlerinin insan kaçakçılarına yüzlerce avro ödeyerek Türkiye’ye dönmek isteyen Suriyeli mültecilerin yolculuğunu belgelediklerini bildirdi.

Raporda, mülteciler Türkiye’ye dönmek istediler çünkü raporda, Alman yetkililerinden Suriye iç savaşının patlak vermesinden sonra Türkiye’ye kaçan aile üyelerini getirme izni alınamadı.

AB’nin en büyük ekonomisi 2015’ten bu yana 700 binden fazla Suriyeli mülteciyi kabul etti, ancak Başbakan Angela Merkel’in koalisyon hükümeti aile içi birleşme baskısının önündeki engelleri içeriyordu. Almanya’ya aile birleşimi için kimlerin gelebileceği konusunda ayda 1000 kişi kaptanlık getirildi.

Geçen haftaki seçimlerde aile birleşimi, 390 bin civarında mültecinin bu haktan yararlanabilmesi ve eşlerini ve küçük çocuklarını Almanya’ya getirebildiğini belirttikten sonra geçen haftaki seçimler arasında sıcak bir konu oldu.

Almanya için aşırı sağcı İslamofobik Alternatif (AfD), aile birleşmesinin ülke için “hesaplanamaz bir risk” olduğunu ve ciddi kısıtlamalar gerektirdiğini iddia etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM