Anket ittifakıyla ilgili muhalefet görüşmeleri, güvenlik hızlandı

Anket ittifakıyla ilgili muhalefet görüşmeleri, güvenlik hızlandı

Muhalefet partileri 2019 seçimlerinde ittifak görüşmelerini hızlandırdıkça, Saadet Partisi (SP) genel başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Mustafa Şentop’un bir ziyaretinin ardından yaptığı “Halkın İttifakı” na katılmayı düşünmediğini söyledi. .

“İttifakla ilgili tutumumuz açıktır. Gündemimizde değil “dedi. Karamollaoğlu, 2 Mart’ta geç saatlerde yaptığı konuşmada,” Halkın İttifakı “komisyonunun başında olan Şentop ile üç saatlik bir toplantı sonrasında geldi.

AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) “Halkın İttifakı” komisyonu, seçim öncesi ittifaklara meclise sunulan bir yasama önerisini yasallaştırma ve yeni partileri tartışmaya açma çabalarını hızlandırdı.

Türkiye’nin henüz seçim döneminde olmadığını belirten Karamollaoğlu, şimdilik bir “ittifak” olacağı düşüncesinden kaçtı.

“Medyada bu ittifak atmosferi nasıl ortaya çıktı? Bunun yasama önerisi [AKP ve MHP tarafından yapıldığı için] olduğuna inanıyorum. AKP ve MHP arasında bir ittifaktan başka bir ittifak yok “diye belirtiyor Karamollaoğlu.

İki partinin tekrar bir araya gelecek mi diye sorulan Karamollaoğlu, SP’nin tüm taraflarla tartışmaya açık olduğunu söyledi.

“Bunu açıkça söylüyorum: Konuşmayacak herhangi bir parti olmayacak. Herkesle konuşacağız, özellikle seçimler yaklaşırken o günün koşullarına uygun olarak karar vereceğiz “dedi.

2015 seçimlerinde yüzde birten fazla oy alan AKP ve MHP, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ‘nin dikkatini çekti ve AKP ve MHP’nin desteklediği anayasa değişikliklerine tepki gösterdi. Nisan 2017 referandumunda.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Ocak’ta Karamollaoğlu ile bir araya geldi. CHP lideri daha sonra ana muhalefetin “diğer taraflarla” İttifak İttifakı “na karşı” ilkelerin ittifakı “çerçevesinde işbirliği yapmayı düşünebileceğini ima etti.

“Potansiyel ilkeler belirlenebilir; bu ilkelere uygun bir birlik varsa, ittifak bu ilkelere dayalı olarak oluşturulacak “dedi. Kılıçdaroğlu 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada,

“Demokrasi bağlamında herkesi kucaklayacağız. Bu partiden veya o partiden değil; demokrasi, insan hakları, konuşma özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı özgürlüğünü savunanlar, onlarla demokrasi için mücadele edecek “dedi.

SP dışında, İYİ Partisi de “ilkelerin ittifakı” na katılabilecek diğer partilerin yanında yer aldı.

2 Şubat’ta CHP heyeti, yasama paketini geçmek için AKP-MHP ittifakı konusundaki endişelerini dile getirmek için İYİ Partisi ofislerini ziyaret etti.

Pakette seçmen güvenliği ve seçim öncesi ittifaklarla ilgili konular yer alıyor ancak CHP, seçim yasasındaki değişikliklerin “gelecekteki seçimlerin meşruluğunu tehlikeye atacaktır” dedi.

“Teklif, ittifaklar çerçevesinde ele alındı. Ancak seçim güvenliğine zarar veren hükümler göz ardı edildi, “diyen Tezcan, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada,

Ana muhalefet bu konuyla ilgili bir komisyon kurdu ve ertesi günlerde Halk Demokrat Partisi (HDP) de dahil olmak üzere diğer partilerle görüşmeler yapmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM