Arma Filtre Markasının Devleşme Hikayesi

Arma Filtre Markasının Devleşme Hikayesi

Sakarya’da 1988 yılında 5 kafadar ilkokul arkadaşının girişimiyle 60 metrekarelik bir alana kurulan Arma Filtre markasının devleşme hikayesi oldukça heyecan verici. Uluslararası ticaret yapan firma Sakarya’dan dünyaya açılan kapısını Şirket Genel Müdürü Erdoğan Kaya’nın ağzından dinleyelim.

Sakarya’da 5 ilkokul arkadaşın bir araya gelerek yerli filtre üretimine başladığı Arma Filtre, dünyanın en önemli beyaz eşya üreticilerine ve otomotiv firmalarına satış içinde. Sakarya’dan dünyaya açılan erdoğan kaya ve öteki 4 arkadaşı, ilkokullarını bitirdikten sonra farklı alanlarda çalışmaya başladı ve daha sonra yerli filtre üretimi için yeniden bir araya geldiler.

Filtre üretimi için 1988 senesinde bir araya gelen 5 arkadaş 60 metrekare bir dükkan kiralayarak başladıkları işlerinde filtre üretmeye başladılar. Yapılan çalışmaların ardından ilk filtre üretimini meydana getiren 5 arkadaş, ürünü daha düşük maliyetle yaparak sipariş almaya başladılar.

Ortaklar yanlarında çalışan 3 çalışanla beraber daha çok filtre üretimi gerçekleştirerek kalite ve güven odaklı çalışmalarının geri dönüşlerini yurtdışından siparişler almaya başlayarak gerçekleştirdiler. Işlerin yolunda gitmesiyle Arma Filtre sistemleri endüstri ve ticaret a.ş kendilerini ispatlayarak beyaz eşya ve otomotiv sektörünün en fazla tercih edilen tedarikçileri içinde yer almaya başladı.

Sakarya’da başladıkları filtre üretimiyle, ilk 10’da yer alan beyaz eşya üreticilerine parça ve mal üreten Arma Filtre, bugün 36 bin metrekare büyüklüğünde tesislerinde 1400’ü türkiye’de olmak üzere 1600’den fazla çalışanıyla 3 ülkede 5 bin farklı ürün gamı üreten, 4 kıtada temsil edilen sektörün lideri olmayı başardı.

Ilk kuruldukları 1988’de 3 bin 500 dolarla şirketin temelini attıklarını belirten arma filtre idare kurulu başkanı erdoğan kaya, filtre alanında dünyanın en büyük üretimini icra eden şirket olduklarını belirtti. Türkiye ekonomisine verdikleri katkıdan bahseden kaya, 28 ülkeye ihracat yaptıklarını ve 72 milyon avro toplam ciroyla yerli ekonomiye katkı verdiklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM