Atina yürünebilir bir şehir olabilir mi?

Atina yürünebilir bir şehir olabilir mi?

749-569=Atina’da yürümek, kendi sorumluluğunuzdadır, aldığınız bir risktir. Bu, inanılmaz derecede dar kaldırımlarda dengeyi sağlamayı, aynı zamanda kırık kaldırım taşlarından ve beklenmedik çeşitli engellerden kaçınmayı içerir. Bebek arabasını iten ebeveynler, tekerlekli sandalye kullananlar veya hareket veya görme sorunu olan kişiler söz konusu olduğunda, Yunanistan’ın başkentinde yürümek engelli bir parkur haline geliyor.

Ancak şehirlerin gelecekte sürdürülebilir ve işlevsel olabilmesi için, bir yandan daha yaya dostu hale gelmeleri, bir yandan da toplu taşımaya ve bisiklet, elektrikli scooter gibi mikromobilite cihazlarına yatırım yapmaları gerekiyor. Şu anda küresel tartışma 15 dakikalık şehirlere odaklanıyor, yani günlük ihtiyaçlar ve hizmetler çeyrek saatten fazla uzakta değil. Bu, şehirleri misafirperver, kirlilikten arınmış ve enerji-iklim nötr hale getirmenin anahtarı olarak görülüyor. Atina böyle bir geleceği hayal edebilen şehirler arasında mı, eğer öyleyse nasıl? Bu soru, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi (NTUA) Sürdürülebilir Hareketlilik Birimi’nin düzinelerce araştırmacısı ve bilimsel ortağının katkılarıyla, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yardımıyla gerçekleştirilen Yürünebilir Atina adlı iddialı bir projenin temelini oluşturuyor. Çalışma bu yılın Mart ayında Atina belediyesine teslim edildi.

Avantajlar
“Olumsuz koşullara rağmen Atina’nın, bir ulaşım aracı olarak yürümeyi geliştirmeye yardımcı olabilecek pek çok olumlu özelliği de var. Örneğin okullar ve süpermarketler gibi birçok işlevin yakınlığı vardır. Arazi/mülkün karma kullanımı vardır. Ayrıca, Atina şehir merkezinde yaşayanların, Attika’nın diğer bölgelerine göre çok daha fazla yürüyerek dolaşma eğiliminde olduklarını da belirtmekte fayda var, “Yürünebilir Atina projesinin şehir planlamacısı ve genel koordinatörü Dr. Alexandros Bartzokas-Tsiompras, Kathimerini’ye anlatıyor.

Ancak kentsel altyapının ortalamanın oldukça altında olduğunu ekliyor ve kentteki kaldırımların en az %75’inin kentsel planlama yönetmeliklerinde öngörülen 2,1 metre sınırından daha dar olduğuna dikkat çekiyor. Aslında Atina’daki kaldırımların %40’ının genişliği bir metreden az, sokakların %5’inde hiç kaldırım yok ve toplamın %57’si çok kötü durumda.

Projenin araştırmacıları Atina’nın tüm sokaklarını belgeledi ve 2030 yılına kadar yürünebilirliği artırmaya yönelik yapılandırılmış bir stratejik öneri sundu.

Projenin bilimsel süpervizörü NTUA profesörü Thanos Vlastos, “Temel yönlerden biri, ticari-tarihi merkezde trafiğe kapalı caddelerin %50 artırılması ve bu bölgelerde tramvayın geliştirilmesidir” diye açıklıyor.

Özel rotalar
Araştırmacılar, toplam uzunluğu 36 kilometre olan, farklı kombinasyon seçenekleri sunan üç kültür rotasının oluşturulmasını öneriyor. Bunlardan ilki, iki önemli arkeolojik alanı (Platon Akademisi ve Aristoteles Lisesi) birbirine bağlayacak ve önceliklendirilecek. İkincisi ise Ulusal Arkeoloji Müzesi, Akropolis Müzesi ve Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’ni birbirine bağlayacak. Üçüncüsünün bir ucunda Atina’nın güney kıyısındaki Faliro’daki Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi, diğer ucunda ise Stegi Kültür Merkezi, Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, Goulandris Müzesi, Bizans Müzesi ve Atina Konser Salonu yer alacak. Ulusal Galeri arada.

“Güzergah boyunca bilgilendirme tabelalarının olması önemli. Ziyaretçiler Atina’ya gelir ve şehrin tarihini görmeyi beklerler, tıpkı sakinlerin şehirleri hakkında bilgi edinmek istediği kadar. Maalesef sokaklarımızda böyle bir bilgi yok” diye belirtiyor Vlastos.

Bir diğer öneri ise toplam uzunluğu 76,5 kilometre olan 15 “yeşil” rotanın oluşturulmasıyla ilgili olup, bu rota aynı zamanda Atina’nın merkezindeki ağaç sayısının da %50 oranında artırılmasını gerektirecektir. Temel amaç her apartman bloğunun yeşil bir sokağa erişiminin olmasını sağlamaktır. “Daha yeşil, daha sessiz, kaldırımları konforlu rotalardan bahsediyoruz. Amacımız her sakinin böyle bir güzergahın 500 metre yakınında olması” diye ekliyor.

Yürünebilir Atina’nın araştırmacıları, yalnızca merkeze ve turizme hizmet etmeye odaklanan daha önceki müdahalelerin ötesine bakarak şehre bir bütün olarak yaklaştı. “Genellikle pencereyi süslüyoruz ve toplumsal eşitsizlikleri halının altına süpürüyoruz. Örneğin, Kolonos ve Sepolia’nın da aralarında bulunduğu Atina’nın dördüncü bölgesinin durumu diğer bölgelere göre çok daha kötü. Orada kaldırımların %75’i çok kötü durumda ve o kadar dar ki otobüs duraklarına bile ulaşamıyorsunuz” diye belirtiyor Bartzokas-Tsiompras.

Daha fazla kaldırım
Peki bu tarz mahalleler için neler yapılabilir? “Başlangıç ​​olarak kaldırımları genişletip düzeltmemiz gerekiyor. Yer var mı? Sokağın her iki tarafına da park etmekten kurtulursak var” diyor projenin koordinatörü.

“Kaldırımlar çok dar olduğunda veya engellerle kaplı olduğunda yayaların cadde ortasında yürümekten başka seçeneği kalmıyor. Araba ve motosikletlerin kaldırımlara park etmesi ve devletin bunlara engel olamaması nedeniyle yayalar yola çıkmak zorunda kalıyor. Atina’da bu çok sık oluyor. Devletin şehir içinde hız sınırını 30, hatta 20 km/saat’e düşürmesi gerekiyor. Tüm Avrupa şehirlerinde bu tür yavaşlayan sokaklarda önemli bir artış oldu” diyor Vlastos.

‘Sıklıkla pencereyi süslüyoruz ve toplumsal eşitsizlikleri halının altına süpürüyoruz’

Çalışmada tek şeritli, park edilmeyen caddelerin sayısının yüzde 50 artırılması, 30 km/saat hız sınırı olan caddelerin sayısının ise iki katına çıkarılması hedefleniyor. Araştırmacıların yaptığı kayıtlara göre Atina sokaklarının en az yarısı yavaş cadde olabilir. Bu aynı zamanda bisikletlilerin ve yayaların karıştığı trafik kazalarının sayısının azaltılmasına da katkıda bulunacaktır – Atina, Avrupa’da en yüksek ölümcül trafik kazası oranlarından birine sahiptir – uzmanlar bu yönde %50’lik bir hedef belirlemektedir.

“Her Atina sakinine, gidecekleri yere veya istedikleri toplu taşıma durağına yürüyerek ulaşma olanağını verirken, aynı zamanda bu bölgelerdeki komşuluk ve topluluk duygusunu da gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu nedenle binaların küçük mağazalar ve işletmeler gibi çoklu kullanıma ev sahipliği yapmaya devam etmesi önemlidir” diye belirtiyor Vlastos.

Bu amaçla Yürünebilir Atina ekibi dünyanın diğer bölgelerinde işe yarayan müdahalelerin bir kombinasyonunu ortaya koydu. “Her üç veya dört park yerinden birini kaldırıp yerine ağaç dikerek yayalara gölge verebilir ve kaldırımı genişletmek için yer açabiliriz. Ayrıca dinlenmek ve komşularla bağlantı kurmak için bir yer sunan parkletler veya cep parkları seçeneği de var; bunlar da birkaç park yerinin kaldırılması veya kaldırımların genişletilmesiyle oluşturulabilir” diye ekliyor.

Raporda, tüm okulların etrafında 250 metrelik bir yarıçap boyunca yavaş sokaklar önerilmesi ve ebeveynlerin çocuklarını arabasıyla okula bırakmaları yerine onları bu çevrenin dışına bırakmaları konusunda teşvik edecek önlemler önerilmesiyle, gençlerin okula gidiş ve dönüş güvenliğine özel önem verildi. kazaların daha muhtemel olduğu giriş. Yalnızca bu tedbirin alınması halinde, okullara ev sahipliği yapan onlarca mahalle yavaşlama bölgeleri haline gelecektir.

Benzer şekilde, çalışma, Avrupa’nın birçok yerinde halihazırda benimsenmiş olan ve eski zamanlara dayanan bir önlem olan, çocukların güvenle oynayabileceği sokakların oluşturulmasını önermektedir. “Teklifin pilot aşaması, yedi noktada belirli caddelerin haftada iki gün, günde iki veya üç saat süreyle kapatılmasını öngörüyor. Gençlerin işlerin nasıl farklı olabileceği konusunda fikir sahibi olması çok önemli” diyor Vlastos.

Tüm bu tekliflerle birlikte ortaya çıkan en büyük soru, sakinlerin arabalarıyla ne yapmasının beklendiğidir. Bartzokas-Tsiompras, “Sihirli çözümler yok” diye belirtiyor. “Tek gerçek çözüm araba kullanımını azaltmak. İnsanların yürümeye ihtiyacı var ve bu aynı zamanda bir halk sağlığı meselesidir. Bu, konunun şu anda tartışmanın bir parçası olmayan bir yönü, ancak önemli. Ayrıca pek çok sakinin çoğu zaman arabalarını park halinde tuttuğu, hatta birçoğunun bu ayrıcalık için çok para ödediği de bir gerçek. Neden?”

Bartzokas-Tsiompras, ihtiyaçlarının yürüme ve mikromobilite cihazlarını kullanma ve/veya toplu taşıma kombinasyonuyla karşılanabileceğini savunuyor. “Daha fazlasını paylaşmayı da düşünmeye başlamalıyız; scooterları, bisikletleri ve arabaları paylaşıyoruz” diyor.

Peki bütün bunlar gerçekten Atina’da olabilir mi? “Elbette bazı şeyler değişebilir; pek çok şehrin bunu yaptığını gördük” diyor Bartzokas-Tsiompras.

“Meselenin özü şehrimize yeniden aşık olmamızda yatıyor. Önemli olan sakinlerin şehirleriyle, insanlarıyla, tarihiyle ve kimliğiyle olan ilişkileridir” diye ekliyor Vlastos.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM