Atina’da nehir anlaşmazlığı konusunda mulling seçenekleri

Atina’da nehir anlaşmazlığı konusunda mulling seçenekleri

Atina’nın, Evros sınır bölgesindeki Yunan topraklarının bir bölümünü Türkçe olarak sunması üzerine Ankara’ya bir sınır çizip getirmeyeceğini düşündüğü bildiriliyor. 

Söz konusu bölge Melissokomeio, Evros Nehri’nin güney kesimine yakındır. Sonbahardan sonra her yıl su basan bir noktada bulunur ve sınırların çizildiği 1923 haritalarında Yunanistan’a ait olarak gösterilir. 

Ancak, Türk polis özel kuvvetlerinin üyeleri son haftalarda bölgede istikrarlı bir şekilde yer alıyor ve önlemek için bir sınır çitinin Evros Nehri’nin güney bölümüne yayılması nedeniyle Yunan Ordusu’nun coğrafi hizmetinin hazırlık çalışmalarını engelliyorlar. Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan binlerce göçmenin Evros sınır bölgesinde toplandığı sahnelerin tekrarlanması.

Sınırdaki dalgalanma, Ankara’nın göçmenlerin istedikleri takdirde Avrupa’ya geçmesini engellemeyeceğini, Atina ve Brüksel ile gerginlik yaratacağını söylemesinin ardından gerçekleşti. 

Anlaşmazlık yeni değil ve ortaya çıktı çünkü Evros’un nehir yatağı taşındı ve onun yerine şimdi yaz aylarında kuruyan ve kışın sular altında bir adacık yaratan bir bataklık var. Türkiye, yaklaşık 1.6 hektarlık bir alan talep etmek için nehir yatağındaki konum değişikliğinden faydalanmıştır. 

Atina bugüne kadar Ankara ile olası sınır anlaşmazlıklarını öneren meseleleri tartıştığı izlenimini yaratmak istemediği için meseleyi tırmandırmaktan kaçınmaya çalıştı. 

Kendi adına, Türkiye, dijital platformlarda ve ücretsiz kaynaklarda (Google gibi) haritalara atıfta bulunma iddialarını haklı kılmaya çalışmıştır; ancak, geçmişte tekrar tekrar gösterildiği gibi, kullanarak net sınırları belirlemek neredeyse imkansızdır. geleneksel jeodezik aletler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM