Avrupalılar oy kullandılar, AB geleceği dengede

Avrupalılar oy kullandılar, AB geleceği dengede

Avrupalılar Pazar günü, geleneksel AB yanlısı partileri daha fazla güçlendirmesi ve ulusal ve uluslararası politikayı kollektif eylem üzerinde potansiyel bir frenleme koyarak Avrupa Parlamentosu’ndaki yandaşları desteklemesi beklenen bir seçimlerde oy kullandı. 

Anketler, bloğun doğusunda sabah saat 07: 00’de (0400 GMT) açıldı ve İtalya’da saat 23: 00’te (2100 GMT) kapanacak. Yedi ülke zaten oy kullandı; 21’i Pazar günü Hindistan’dan sonra dünyanın en büyük demokratik tatbikatı olana katıldı. 

Sağcı popülistler, büyük dört üye devletten ikisinde – İtalya ve sözde İngiltere’den sözde – çıktıklarını sanan üst düzey kamuoyu yoklamaları ve merkezci Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un savunduğu Birlik yanlısı kampanyasına karıştığı üçüncüsü Fransa’da da kazanabilirler.

Ancak, zaten oy almış olan bazı ülkelerdeki çıkış anketleri AB yanlısı partilere biraz rahatlık vermiştir. Tamamen yazılı olmayan Hollanda İşçi Partisi, önce AB sosyalistlerinin lider adayı ve şu anki AB genel başkan yardımcısı Frans Timmermans’ın göründüğünün görünmesiyle ilk önce bitmiş görünüyor. 

Hollanda’da, Birlik yanlısı partiler, 2014’teki son Avrupa Parlamentosu oylamasında üç puan yükselerek 70’lik puan aldı ve 11’de Dördüncü Batarya’nın dördüncü sırasındaki göçmen karşıtı partisini terk etti.

Hollandalılar, sadece 41 bin olsa da, Brüksel’de 40 yıllık bir eğilim eğilimini tersine çevirme umutlarını pekiştirerek, Avrupa Birliği yasa yapmasının meşruiyetini zedeleyen bir “demokratik açık” olarak nitelendirdikleri bir düşüş eğilimini tersine çevirme umutlarını güçlendirdi. 

Cuma günkü derinlemesine AB yanlısı İrlanda’daki oylamadan sonra yapılan bir çıkış anketi, beklenen bir “Yeşil Dalga” olduğuna işaret etti. Bloğun genelinde iklim değişikliği ve çevre ile ilgili endişeler AB yanlısı Yeşiller grubunu destekleyebilir ve sanayi için ve AB’nin ticaret anlaşması arayan ortaklar için koyabileceği şartlar için daha sıkı düzenlemeler anlamına gelebilir.

İngiltere ayrıca Perşembe günü oy kullandı ve AB’den çıkmaya odaklanan yeni bir partinin oylama öncesi sandık başına gelmesi bekleniyordu ama çıkış anketi verisi yoktu. Orada dikkat, Başbakan Theresa May’ın istifasına odaklandı. Sonuçlar, tüm ülkelerin oy kullandığı Pazar günü geç saatlerde açıklanacak.

Çok önceden belirsiz

Avrupa projesinin karşı karşıya olduğu zorluklar arasında, Avrupa’nın popülistlerini alan bir ABD başkanının, göçmenlere karşı kendi üyeleri arasındaki sınır sıralarını ve halkın borcuyla sarsılmış ve Çin’in yükselişiyle karşı karşıya kalan bir ekonomiyi içine alan bir ABD başkanının eşi benzeri görülmemiş transatlantik olayları var. 

Ancak, ticaret, güvenlik, göç veya iklim değişikliği gibi ortak konularda ortak harekete geçmek isteyen taraflar, daha küçük bir çoğunluğa rağmen, hâlâ egemen olmalıdır.

Avrupalılar Birliği şekillendiren olayları hatırlamaya hazırlanıyorlar. Amerikalıların Nazi Almanya’yı yenmek için Fransa’ya inmesinden beri 75 yıl ve Rus kuvvetleri Almanların Polonya’nın özgürlük teklifini kabul etmelerine izin verdi. Ancak, sıcak ve soğuk savaşların anıları, birleşik bir geleceğe inancını kazandırmaya yetmedi.

Avro para birimi bölgesinin ekonomisinin entegrasyonunu daha da yakınlaştıran ana partiler, siyasi seçkinlerin bıktığı bir halkın hayal gücünü yakalamakta zorlanıyor. 

Matteo Salvini’nin İtalya’daki Ligi, bloğun güç komisyoncusu olan Alman Şansölyesi Angela Merkel’in Hristiyan Demokratlarını 751 sandalyeli odadaki en büyük tek parti haline getirebilir. 

Polonya ve Macaristan’daki sağcı iktidar partileri, Brüksel’i yargı ve medyanın bağımsızlığına frenlemekle karşı karşıya bırakırken, pazar günü avrupalı ​​avukatlara da geri dönecekler. 

Sonuçlar Pazar günü geç saatlerde açık olmalı, Almanya’da 1600 GMT’de ve Fransa’da 1800 GMT’de çıkış oylamaları, son oylamadan önce sesi belirlerken, 2100 GMT’de İtalya’da Parlamento kendi koltuk tahminini yayınladı.

Sonuçta, Parlamentoda istikrarlı bir çoğunluk oluşturmak için partiler arasında ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve diğer üst düzey AB yetkilileri için halefleri seçmek üzere ulusal liderler arasında pazarlık haftaları sürecek. 

Pek çok kişi, Brüksel’de toplantı yapan liderlerin Meclis’in yeni seçilen milletvekillerinden birinin AB idarecisini yönetmesi gerektiği yönündeki taleplerini küçümseme ihtimaliyle Salı günü başlarında bir çatışma olmasını bekliyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM