Bankalar teknoloji endüstrisinde durmak için Washington nüfuzunu kullanıyor

Bankalar teknoloji endüstrisinde durmak için Washington nüfuzunu kullanıyor

Bankalar, Capitol Hill’de ve düzenleyici kurumlarda köklü ilişkilerini, Washington’da teknoloji endüstrisinde çekişme mücadelesi veren göreceli yeni bir kişiyi baltalamak için kullanıyorlar.

Teknoloji şirketlerinin savaşı, teknoloji şirketleri Facebook’tan Mark Zuckerberg’in “durgun” finans endüstrisi olarak adlandırdığı şeyi bozarak tüketicilere bir şeyler için ödeme yapmaları ve kredi almaları için yeni yollar sunarken güçleniyor.

Bankalar, trendin varoluşsal bir tehdit oluşturabileceğini fark etmeye başlıyor, bu nedenle onlarca yıldır inşa ettikleri lobicilikle mücadele ediyorlar.

Küçük borç verenler, milletvekillerini Facebook’un House Financial Services Başkanı Maxine Waters gibi liberallerle hizalayarak bankaları düşürebilecek küresel bir ödeme ağının temelini oluşturacak yeni bir dijital para birimi sunma planlarını kırmaya çağırdılar.

Japon e-ticaret şirketi Rakuten, ABD’de kendi bankasını kurmak için onay istediğinde, banka ticaret grupları Federal Deposit Insurance Corp.’a Rakuten’in mevduat sigortası için uygun olmaması gerektiğini belirten bir mektup gönderdi. Büyük banka lobicileri Rakuten’in liderliğini takip etmelerini engellemek için bir Hill stratejisi planlıyorlar.

Savaş, büyük teknoloji şirketlerinin artan güvensizliğinin, endüstrinin ekonominin daha fazla bölümünde dayanak kazanma girişimleriyle kenti Washington’un her tarafından saldırılara ne ölçüde maruz bıraktığını gösteriyor. Banka lobicileri bu endişelerden istifade etmek istiyorlar.

Capital Alpha Partners müdürü Ian Katz, “Washington’da Big Tech’e karşı büyüyen antipati kesinlikle bankalara bir açılış sağlıyor.” Dedi.

Başka yarıklar da ortaya çıkıyor. Amazon, Apple ve Google, tüketicilerin bunun yerine bankacılık endüstrisinin harcadığı gerçek zamanlı bir ödeme ağına geçmesini isteyen Wall Street firmalarının itirazları üzerinden ödeme sistemini hızlandırmak için yeni bir Federal Reserve liderliğindeki girişimin arkasına atıyorlar 1 milyar dolardan fazla gelişiyor.

Banka yöneticilerine politika eğilimleri konusunda tavsiyede bulunan Karen Petrou, “Bankalar kendilerini tıpkı oteller ve taksiler ve perakendecilik gibi emprenye edilemez burçlar olarak görüyorlardı” dedi. “Ancak sanayinin yeterli olması, yakınlığın gerçekten tehlikeli bir rekabet stratejisi olduğunu fark etti.”

En büyük teknoloji şirketleri, finansal hizmetler sunarken, büyük ölçüde bankalar olmaktan ziyade bankalarla ortaklık kurarak bunu yapmaya çalıştıklarını vurguluyorlar.

Amazon, Apple, Google ve PayPal’ı içeren Financial Innovation Now koalisyonunun genel müdürü Brian Peters, “Teknoloji şirketleri doğası gereği donanım ve yazılımla ilgili sorunları çözmeye çalışıyor,” dedi. “Kullanıcılarının ve küçük işletme müşterilerinin daha sağlıklı, daha üretken bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak araçlar sağlıyorlar. … Dijital araçlar sağlamaktan ziyade banka olmaya çalışıyorlar.”

Yine de, bankalar ve teknoloji arasındaki mücadele birçok cephede artmaktadır.

Teknolojinin, alışılmadık bir politika yapıcılar ürününü kazanmaya çalıştığı için nasıl tökezlediğinin en açık örneğinde, Facebook, Terazi dijital para birimini başlatma planları nedeniyle hızla bir hedef haline geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM