Yargıtay, Google’ı Oracle’a karşı iten telif hakkı davasını dinleyecek

Yargıtay, Google’ı Oracle’a karşı iten telif hakkı davasını dinleyecek

Yargıtay bugün, Google ve Oracle arasındaki uzun zamandır devam eden telif hakkı anlaşmazlığını üstleneceğini açıkladı.

Davayı duyma kararı, Ocak ayında mahkemeye 9 yaşındaki mahkeme savaşına müdahale etmesi için dilekçe veren Google için geçici bir kazanım oldu.

Google’ın küresel ilişkiler kıdemli başkan yardımcısı Kent Walker yaptığı açıklamada, “Yargıtay’ın davayı gözden geçirme kararını memnuniyetle karşılıyoruz ve Mahkemenin Amerikan rekabet edebilirliğinde yazılımın birlikte çalışabilirliğinin önemini doğruladığını umuyoruz.” platformlar arası uygulamalar ve bir şirketin yazılımına kilitlenmez. ”

Anlaşmazlık Google’da Oracle’ın sahip olduğu programlama dili Java’yı yaygın olarak kullanılan Android işletim sisteminin belkemiği olarak kullanıyor. Google, dilin “adil kullanım” olarak kabul edildiğini ve bu nedenle belirli telif hakkı korumalarından muaf olduğunu savundu.

Oracle tam tersini savunuyor ve Google’ın sahip olduğu teknolojiyi kullanarak ödeme yapmasını istiyor. Bir federal temyiz mahkemesi geçen yıl Oracle’ın lehine karar verdi. Oracle 9 milyar dolar tazminat istiyor.

Oracle sözcüsü Deborah Hellinger yaptığı açıklamada, “Yüksek Mahkemenin orijinal yazılımlar için köklü telif hakkı korumalarını koruyacağından ve Google’ın Oracle’ın yeniliklerini kopyalama sorumluluğundan kaçınmaya yönelik çabalarını reddeteceğinden eminiz.” Dedi. “Avukat General ve Federal Devre tarafından benimsenen argümanlarımızı sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

Google daha önce bir devre mahkemesinin Oracle’ın kodunun telif hakkı yasalarıyla korunduğuna karar vermesinin ardından 2014 yılında Yüksek Mahkemenin davaya müdahalesini aramıştır. Bu istek reddedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM