Bankalardan Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalardan Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Bireysel tüketiciler bankacılık hizmetleri kapsamında yer alan birikim hesapları sayesinde tasarruf ettikleri varlıklarını güvenli bir şekilde bankalarda değerlendirmeye alarak geleceğe yönelik planlar yapabilmektedir.

Konumuzun devamında emek verdiğiniz ve geleceğinizi düşünerek artta kalan gelirinizi birikim yapmak adına bankalarda değerlendirmeye alacağınız işlemlerden bahsedeceğiz. Bu kapsamda birikim hesabı nedir ve nasıl açılır, aynı zamanda birikim hesabı nasıl kapatılır gibi birçok farklı soruya cevaplar da sunacağız.

Birikim Hesabı Nedir?

Faiz ya da kar payı oranlarına yönelik değerlendirmelere girmekte olan birikim hesabı gecelik, aylık ve yıllık bazlarda tasarruflarınızı değerlendirmeye alabileceğiniz mevduat hesaplarını oluşturmaktadır. Birikim hesaplarınızı sadece Türk Lirası olarak değil, aynı zamanda döviz olarak da değerlendirmeye alabileceğiniz bir finansal hizmet durumunu oluşturuyor. Tasarruf kılacağınız para biriktirme durumunu mevduat ürünleri kapsamında yer alan birikim hesaplarında tutarak anaparaya faiz ve kar payı sağlamış olursunuz.

Bankalar tarafından sunulan kar ve faiz oran durumu ise bankadan bankaya değişiklik gösteren bir durum olmaktadır. Buna örnek verecek olursak; Enpara ve benzeri şubesiz bankacılık hizmetleri ya da bankaların web sitelerinden birikim hesabı açtıranlar, şubede açılan ve masraf oluşturan hesaplara göre daha fazla faiz ve kar payı potansiyeli sağlamaktadır. Birikim hesaplarınızı az evvel de belirttiğimiz üzere sadece TL üzerinden değerlendirmek zorunda değilsiniz. Türk Lirası yerine isteğe bağlı olarak Dolar, Euro ve diğer Döviz cinslerinden herhangi birisi üzerine de birikim hesabınızı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda seçeceğiniz para cinsi birikim hesabına yönelik faiz ve kar payı da elde edebileceksiniz.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesabı açtırmak isteyen bireysel müşteriler öncelikli olarak bankalara ait kendilerine en yakın şubeye giderek bu işlemi gerçekleştirebilirler. Ayrıca ilgili mevcut bankanın müşterisiyseniz bu durum sizin için daha rahat bir işlem sürecini oluşturuyor. Müşterisi olduğunuz bankanın şubesine gitmeden mobil, internet, ATM veya telefon bankacılığı sayesinde birikim hesabınızı kolaylıkla açtırabilirsiniz. Öte yandan eğer ilgili bankanın müşterisi değilseniz, bunun için öncelikli olarak bireysel banka hesabı açma yolunu kullanarak kendinize özel hesap açtırmanız gerekmektedir. Banka hesabı açmak için nüfus cüzdanınız ile birlikte ilgili şubeye gitmeniz yeterli olacaktır.

Tüketicilerin iş olanaklarını göz önünde bulundurduğumuz vakit veya çeşitli nedenlerle mesai saatleri içerisin boş vakitlerinin olmadığını varsaydığımızda bu durumdan ötürü bankaya gitmek biraz zoraki olabilmektedir.

Bunun için bankaya gitmeden şubesiz bankacılık hizmetlerinden faydalanarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. Akbank Direkt veya Enpara gibi şubesiz bankacılık hizmetleri veren alternatif seçeneklerden birini tercih ederek hesabınızın açılması ve kartınızın ayağınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz.

Birikim Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler?

Bankalara ait vadesiz mevduat hesaplarınız üzerinden birikim hesabı açarken dikkat etmeniz gereken bir takım önemli noktalar bulunuyor. Buna örnek olarak birçok tüketicinin ödemek istemediği hesap işletim ücreti ya da benzeri durumda olan masrafları sizden temin etmeyen bankaların birikim hesaplarını tercih etmenizde daha fayda göreceksiniz. Bunun yanı sıra birçok kişi birikim hesapları kapsamında yüksek faiz oranı ve kar payı potansiyeli yüksekte bulunan bankalardan faydalanmak istiyor. Bunun için ise bankaların birikim hesaplarına yönelik hizmetlerini araştırarak bu konuda daha etkin bir bilgiye sahip olabilir, doğru kararı verebilirsiniz.

Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır?

Belirli nedenlerden ötürü birikim hesabı kapatma talepleri de gerçekleşebiliyor. Bu kapsamda öncelikli olarak birikim hesabınızda bulunan tutarı mevcut vadesiz hesaba aktararak kapatma/iptal işleminizi gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Nitekim bu işlemi fiziki olarak bankaya ait şubelere giderek veya internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil ya da ATM’ler sayesinde de gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM